Global Beatles Day, czyli hołd dla czwórki z Liverpoolu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Global Beatles Day, czyli hołd dla czwórki z Liverpoolu
The Beatles : George Harrison, John Lennon, Paul McCartney iRingo StarrFoto: PAP/Photoshot

W oficjalne święto zespołu The Beatles audycja "Bed and breakfast" nie mogła rozpocząć się inaczej niż od kompozycji czwórki z Liverpoolu, czyli jak mówi Raf Uzar, najwspanialszego zespołu na świecie. Historia The Beatles zaczyna się od przyjaźni i wspólnego grania w kameralnych pubach, a skończy się na światowym fenomenie, który na zawsze odmienił muzykę rozrywkową.

Rozmawiając o fenomenie brytyjskiej grupy i jej niemalejącej popularności na świecie Piotr Firan i Raf Uznar zwrócili uwagę, że oprócz doskonałej realizacji nagrań i wspaniałej muzyki czynnikiem sprzyjającym jest także sam język angielski, będący ze swojej natury niezwykle melodyjnym. Jak obaj przyznali, choć muzykę zespołu lubili od dziecka, z biegiem lat doceniają ją coraz bardziej. 

Global Beatles Day. Dlaczego jest obchodzony w czerwcu?

Data 25 czerwca, kiedy świętujemy Global Beatles Day, została wybrana nieprzypadkowo. Tego właśnie dnia w 1967 roku muzycy uczestniczyli w programie BBC zatytułowanym "Our World", wykonując program "All You Need Is Love" dla międzynarodowej publiczności. Święto zostało wymyślone i po raz pierwszy obchodzone w 2009 roku przez fankę Beatlesów, Faith Cohen, która nazywa je "podziękowaniami czy listem miłosnym do The Beatles".

Debiutancka płyta dojrzałych muzyków

Warto przypomnieć, że w 2023 świętowaliśmy sześćdziesięciolecie wydania pierwszego krążka The Beatles zatytułowanego "Please Please Me". Trwającą zaledwie jeden dzień sesję nagraniową płyty nazwano "najbardziej produktywnym czasem w historii". 

Przystępując do nagrywania debiutanckiego longplaya, Beatlesi mieli już za sobą dobrych parę lat zaprawy na klubowych scenach. Czuli się na nich na tyle dobrze, że ich menedżer George Martin planował, aby pierwsza płyta kwartetu została zarejestrowana na żywo w mateczniku grupy – liverpoolskim klubie Cavern. Jednak finalnie do tego nie doszło. Płyta została zarejestrowana w londyńskim studio przy Abbey Road należącym do wytwórni EMI

Czas The Beatles – czas przemian na świecie

Historia The Beatles jest nie tylko fascynującą opowieścią o czterech młodych chłopakach z Liverpoolu, ale to także świadectwo przemian zachodzących w latach 60. za sprawą ich rówieśników.

– Beatlesi trafili na znakomity czas. Lata 60. to okres, kiedy cały świat został postawiony na głowie. Mówi się w dużym uproszczeniu, że gdyby nie oni i ta epoka to dziś nie chodzilibyśmy do biura w dżinsach, tylko w garniturach – mówił Piotr Metz, dziennikarz muzyczny Programu III Polskiego Radia w 2012 roku w audycji Romana Czejarka z cyklu "Cztery pory roku". 

Czytaj też: 

Usłyszymy "nowe" utworu The Beatles? 

Jeszcze w tym roku mamy szansę usłyszeć "nową" piosenkę zespołu The Beatles. Duży udział w jej powstaniu miała sztuczna inteligencja, ale w nagraniu słychać autentyczny głos kompozytora utworu Johna Lennona.  

Posłuchaj

45:27
Muzyka The Beatles cieszy dzieci i dorosłych. Jak jej postrzeganie zmienia się z wiekiem? (Bed and Breakfast/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

O zaletach AI fani Beatlesów mogli się przekonać już dzięki filmowi "The Beatles: Get Back", stworzonemu w 2021 roku przez Petera Jacksona. Dzięki tej technologii reżyserowi udało się wypreparować głosy muzyków z bardzo zanieczyszczonego akustycznie otoczenia. Podobnej metody użyto przy ratowaniu utworu, który według nieoficjalnych doniesień ma nosić tytuł "Now and Then". – Powiedzieli maszynie: "To jest głos, a to gitara. Pozbądź się gitary" – tak cały proces streścił McCartney w wywiadzie dla stacji BBC Radio 4.  

The Beatles - Here, There and Everywhere/The Beatles

***

Audycja: Bed and Breakfast
Prowadzący: Piotr FiranRaf Uzar
Data emisji: 25.06.2023
Godziny emisji: 8.11

kc/gs

Polecane