Pakt migracyjny. Żukowska: opłata za nieprzyjmowanie uchodźców jest niesprawiedliwa

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

- Sprawa z paktem migracyjnym powinna zostać rozwiązana na drodze dyplomatycznej, bo jesteśmy państwem przyfrontowym, przyjęliśmy około 4 miliony uchodźców wojennych i jesteśmy narażeni na wojnę hybrydową z Białorusią - powiedziała w Programie 3 Polskiego Radia Anna Maria Żukowska, Nowa Lewica.

Przyjęcie paktu migracyjnego przez ministrów spraw wewnętrznych krajów unijnych nastąpiło przy sprzeciwie Polski i Węgier. Zapisano w nim zasadę warunkowości - albo kraje zgodzą się na relokację migrantów docierających na południe Europy przez Morze Śródziemne, albo będą płacić około 20 tys. euro za każdą nieprzyjętą osobę. Polska krytykuje ten zapis i domaga się, by tą kwestią zajęli się przywódcy unijnych krajów na szczycie, bo tam decyzje podejmowane są jednomyślnie.

Zdaniem Anny Marii Żukowskiej "opłata za nieprzyjmowanie uchodźców byłaby niesprawiedliwa". - Uchodźcy mają prawo się przemieszczać, a Niemcy powinny przemyśleć własną politykę migracyjną - uważa polityk Nowej Lewicy.

- Jeżeli PiS zakłada, że wie, co powiedzą Polacy, to po co wydawać miliony złotych na referendum ws. przymusowej relokacji migrantów? PiS nie musi robić tego referendum i nie będziemy brali w tym udziału. Ta sprawa powinna zostać rozwiązana na drodze dyplomatycznej, bo jesteśmy państwem przyfrontowym, przyjęliśmy około 4 mln uchodźców wojennych i jesteśmy narażeni na wojnę hybrydową z Białorusią - dodała Żukowska.

Czytaj także:

Posłuchaj

15:08
Pakt migracyjny. Żukowska: opłata za nieprzyjmowanie uchodźców jest niesprawiedliwa (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Audycja: Salon polityczny Trójki
Prowadzący: Beata Michniewicz 
Gość: Anna Maria Żukowska (Nowa Lewica)
Data emisji: 23.06.2023
Godzina emisji: 8.45

dn/gs

Polecane