Zdrowie. Jak zadbać o kręgosłup podczas pracy? (Pora na Trójkę)
Praca przy biurku. Jak zadbać o kręgosłup?
2023-06-22, 12:06 | aktualizacja 2023-06-22, 12:06
Na problemy z kręgosłupem mogą się skarżyć zwłaszcza osoby, które spędzają długie godziny w pozycji siedzącej. W Trójce podpowiadamy jak w pracy zadbać o kręgosłup.
- Prowadząc siedzący tryb życia narażeni jesteśmy na problemy z kręgosłupem.
- Podczas pracy za biurkiem zadbajmy o prawidłową sylwetkę, albo pracujmy w pozycji stojącej.
- Warto pamiętać o robieniu przerw na ćwiczenia i rozluźnienie mięśni.
– W związku z siedzącym trybem życia nasz kręgosłup jest w kompresji. Bo nasze stawy działają na zasadzie kompresji i dekompresji, w taki sposób się "odżywiają". Będąc w kompresji, nasz kręgosłup cały czas jest w niedożywieniu – mówi Maksymilian Piasecki, fizjoterapeuta. – Zaczynają się robić zwyrodnienia przede wszystkim krążków międzykręgowych. Do tego, z tego co obserwuję, większość osób siedząc - garbi się.
Prawidłowa sylwetka to podstawa
Jak radzi specjalista warto zadbać podczas siedzenia o prawidłową sylwetkę: ściągnięte łopatki i proste plecy. Takiej pozycji również powinniśmy pilnować podczas podnoszenia choćby zakupów. – Dla kręgosłupa najgorsza jest zmiana jego położenia w trakcie ruchu – tłumaczy specjalista. – Najważniejsze, żeby go ustabilizować i zadbać nie tylko o napięte plecy, ale także napięty brzuch.
Przy siedzącym trybie pracy najlepiej robić sobie częste przerwy, a dodatkowo wzmacniać głębokie mięśnie, bo one zapewniają stabilność tułowia. – Można to osiągnąć ćwiczeniami i nie muszą być one specjalnie skomplikowane. Zachęcam do systematyczności – mówi gość Trójki. – Uważam, że małymi krokami można dojść do dużych celów. Nie musimy więc poświęcać dużo czasu na ćwiczenia, ale róbmy to codziennie. Przez cały tydzień zbierze nam się już duża ilość powtórzeń.
Wyświetl ten post na Instagramie
Ważne przerwy w pracy i w podróży
Osobom pracującym w biurze, fizjoterapeuta zaleca spróbowanie pracy przy biurkach stojących. – Pozycja stojąca jest dużo bardziej bezpieczna dla nas niż siedząca – podkreśla. – Jeżeli już siedzimy, zalecam wstać raz na 45 minut, zrobić kilka skłonów, przysiadów, zrobić kilka rotacji i przeciągnąć się.
Także w podróży pamiętajmy o robieniu sobie przerw. Jak radzi Maksymilian Piasecki, róbmy sobie cogodzinne postoje, chwilę poćwiczmy i pospacerujmy wokół auta. – Pamiętajmy, że wówczas także pobudzamy układ krążenia. W pozycji siedzącej krew i limfa nie odpływa tak dobrze z nóg, dlatego one nam puchną – zaznacza. – Warto więc zadbać nie tylko o kręgosłup, ale też pobudzić naszą pompę mięśniową do działania.
Zobacz także:
- Zdrowy kręgosłup w biurze i w szkole. Od czego zacząć treningi?
- Siedzisz całe dnie przy biurku? Pomoże ci "pozycja psa"
Posłuchaj
4:46
Dodaj do playlisty
***
Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan, Karol Gnat
Gość: Maksymilian Piasecki (fizjoterapeuta)
Data emisji: 22.06.2023
Godzina emisji: 7.40
aw