Krakowska restauracja wyróżniona dwiema gwiazdkami Michelin

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Krakowska restauracja wyróżniona dwiema gwiazdkami Michelin
Wyróżnienie Michelin to prestiż i sława dla restauracjiFoto: shutterstock/chrisontour84

Jedna z krakowskich restauracji, jako pierwsza w Polsce, otrzymała dwie gwiazdki Michelin - to najwyższe, najbardziej prestiżowe wyróżnienie w zakresie gastronomii.

  • Krakowska restauracja, jako pierwsza w Polsce, otrzymała dwie gwiazdki Michelin.
  • Historia prestiżowych gwiazdek zaczęła się we Francji i sięga początku XX wieku.
  • Pomysłodawcą najwyższego gastronomicznego wyróżnienia był André Michelin, założyciel firmy oponiarskiej, wydawca przewodników samochodowych i kulinarnych.

Restauracja z Krakowa jest pierwszym lokalem z tak wysoką notą. W Polsce możemy spotkać miejsca, które mogą pochwalić się jednogwiazdkowym odznaczeniem. W Trójce sprawdzamy skąd wzięło się kulinarne wyróżnienie firmy zajmującej się oponami i za co można je otrzymać.


Historia wyróżnienia Michelin

Historia gwiazdek sięga 1900 roku, kiedy samochody nie były jeszcze tak popularne.  Na pomysł utworzenia przewodnika wpadł właściciel firmy oponiarskiej André, żeby promować turystykę samochodową  mówi Katarzyna Płachecka, krakowska aktywistka kulinarna.  Stworzył więc przewodnik po Francji, w którym opisywał najciekawsze restauracje, a także wskazywał miejsca, gdzie znajdują się stacje serwisowe.


Gwiazdki Michelin - co oznaczają?

Od 1926 roku, oprócz rekomendacji zaczęto przyznawać gwiazdki. Każda z nich ma znaczenie.  Jedna gwiazdka to restauracja warta uwagi. Dwie gwiazdki to miejsce z nieprzeciętną kuchnią, warte odwiedzenia – wymienia rozmówczyni Elżbiety Raczyńskiej.  Trzecia natomiast to wybitna restauracja warta specjalnej podróży.

Jak mówi prof. Jarosław Domanowski, historyk kulinariów, restauracja, która je otrzymuje, musi spełnić następujące warunki:  

  • niepowtarzalna jakość
  • wyjątkowy smak
  • wygląd i estetyka restauracji.

Inspektorzy Michelin, którzy odwiedzają restauracje anonimowo, mają obszerne ankiety, obejmujące wiele kryteriów, którym musi sprostać lokal. Między innymi biorą pod uwagę jakość obsługi, a także nowatorskie i autorskie podejście szefów kuchni do serwowanych dań, z uwzględnieniem poszanowania dla produktów.



Gwiazdki Michelin - prestiż i sława

Gwiazdka to ogromny prestiż, zaufanie i sława nie tylko dla restauracji, ale również miasta w którym lokal się znajduje.  To jest sztuka. Szef kuchni nam coś opowiada - o sobie, o smaku, o jedzeniu, o kraju, o regionie i o historii – tłumaczy prof. Jarosław Domanowski Jest to coś, co napędza turystów z bardzo zasobnym portfelem, którzy idą do restauracji w zasadzie nie po to, żeby się najeść. Oni tam idą, żeby coś przeżyć, żeby mieć do czynienia ze sztuką i są w stanie zapłacić za to dużo pieniędzy.

Zobacz także:

W restauracjach wyróżnionych gwiazdkami Michelin zwykle nie ma menu a'la kart, tylko menu degustacyjne.  Takie menu zaczyna się od przekąski szefa kuchni. Później mamy przystawki – zdradza Katarzyna Płachecka.  Zdarza się, że są dwa dania główne. W trakcie między daniem głównym a deserem mamy intermezzo, czyli niewielkie danie, które oczyszcza kubki smakowe. Później serwowany jest deser, a nawet dwa i po nim jeszcze jakieś małe czekoladki, trufle. Taka przyjemność może trwać naprawdę długo.


Posłuchaj

4:23
Krakowska restauracja wyróżniona dwoma gwiazdkami Michelin (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr FiranKarol Gnat
Autorka materiału reporterskiego: Elżbieta Raczyńska
Data emisji: 21.06.2023
Godzina emisji: 7.40

aw

Polecane