Europejski Stadion Kultury 2023 w Rzeszowie: na początek super koncert!
2023-06-20, 18:06 | aktualizacja 2023-06-20, 18:06
Już w najbliższy piątek w Rzeszowie rozpocznie się Europejski Stadion Kultury 2023, trzydniowa, interdyscyplinarna impreza obejmująca muzykę, sztukę, teatr, fotografię, film i sztuki wizualne. Wstęp jest otwarty dla wszystkich chętnych
- Europejski Stadion Kultury 2023 w Rzeszowie odbędzie się w dniach 23-25 czerwca
- ESK 2023 jest częścią projektu Wschód Kultury, który obejmuje trzy miasta: Rzeszów (23-25.06), Lublin (6-9.07) i Białystok (24-27.08)
Mocne wejście koncertowe
– Słowo festiwal w przypadku Europejskiego Stadionu Kultury 2023 w Rzeszowie wydaje się słowem nie do końca adekwatnym. Festiwal często jest rozumiany jako duży koncert bądź cykl koncertów, tymczasem tu dzieje się bardzo dużo – mówi dyrektor Narodowego Centrum Kultury, prof. Rafał Wiśniewski. – Startujemy 23 czerwca i od razu jest krem kremów, bo zaczynamy koncertem otwarcia: wystąpią m.in. Daria ze Śląska, kolektyw Justyna Steczkowska i Brainstorm, kolektyw SMOLIK // KEV FOX i Alina Pash, kolektyw Bokka i NOËP – wymienia. – Koncert będzie transmitować TVP2, ale oglądać to chyba trochę za mało: warto po prostu przyjechać, bo tu jest specjalna atmosfera, przyjeżdżają ludzie z pasją – zachęca.
– Warto powiedzieć, że NCK i Ministerstwo Kultury angażują się w ten projekt od wielu lat, ponieważ jest to działanie na rzecz Partnerstwa Wschodniego: wspieramy szczególnie naszych przyjaciół, kolegów artystów z Ukrainy i Białorusi – dodaje.
Nie tylko muzyka
– To projekt, który zaczyna się w piątek i trwa do niedzieli: jest gesty od wydarzeń (…) Jeżeli wychodzimy w przestrzeń miejską, to jest np. "Miejski druk", czyli warsztaty w plenerze: studzienki używane są jako wielkie stemple! Jeżeli ktoś kocha szeroko pojęty street art., to jest swoista zabawa, ale i zainteresowanie – komentuje rozmówca Radosława Nałęcza. W programie są także: wystawa fotografii, warsztaty autorskie i liczne dyskusje, zarówno te formalne w salach i przestrzeni rzeszowskiej, ale i te jak najbardziej nieformalne.
– Imprezy maja charakter otwarty. Odbywają się w ramach Wschodu Kultury: na początku lipca przenosimy się do Lublina, a pod koniec sierpnia do Białegostoku – wskazuje dyrektor Wiśniewski.
Przeczytaj także
- Festiwal Wschód Kultury: pomost ponad granicami łączący kultury, ludzi i narody
- Kultura w trzech wymiarach. Podsumowujemy roczną działalność NCK
- Folk, klasyka i jazz – bogaty program dwóch warszawskich festiwali
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Radosław Nałęcz
Gość: prof. Rafał Wiśniewski (dyrektor Narodowego Centrum Kultury)
Data emisji: 20.06.2023
Godzina emisji: 14.36
pr