Sztuczna inteligencja – genialne narzędzie, które może być zagrożeniem

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Sztuczna inteligencja – genialne narzędzie, które może być zagrożeniem
Obawiamy się, że sztuczna inteligencja zabierze nam pracęFoto: Shutterstock/VesnaArt

Sztuczna inteligencja coraz śmielej wkracza w nasze życie, ułatwiając je, a jednocześnie wywołując u nas lęk. Jakie zagrożenia wiążą się z używaniem coraz bardziej doskonałych algorytmów i jak możemy się przed nimi ochronić?

  • Wielu Polaków boi się zagrożeń związanych ze sztuczną inteligencją. Obawy dotyczą zwłaszcza rynku pracy.
  • Sztuczna inteligencja ułatwia tworzenie fałszywych treści, które mogą wpływać destrukcyjnie na życie społeczne.
  • Rządy usiłują "ucywilizować" sztuczną inteligencję. W Unii Europejskiej pojawiły się już pierwsze regulacje prawne dotyczące jej wykorzystywania.

Czy sztuczna inteligencja zabierze nam pracę?

Badania wskazują, że wielu Polaków boi się sztucznej inteligencji. Lękamy się przede wszystkim o to, że AI zabierze nam pracę. Jest to lęk uzasadniony, szczególnie w przypadku zawodów, które łatwo dają się zautomatyzować. Wprawdzie według prognoz specjalistów sztuczna inteligencja wykreuje więcej miejsc pracy, niż zabierze, ale nowe posady będą dostępne wyłącznie dla specjalistów.

– Osoba, która całe życie pracowała na kasie, nie jest w stanie się przekwalifikować i zostać specjalistą od bezpieczeństwa aplikacji – mówiła w Trójce dr Beata Rajba, psycholog z Uniwersytetu Dolnośląskiego.


Posłuchaj

2:42
Psycholog dr Beata Rajba o niebezpieczeństwach sztucznej inteligencji (Bed & Breakfast/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Deep fake i chat GPT – czy należy się ich bać?

Kolejnym niebezpieczeństwem związanym ze sztuczną inteligencją jest łatwość tworzenia tzw. deep fake'ów, czyli fałszywych obrazów lub filmów do złudzenia przypominających te prawdziwe. Spektakularnym przykładem były niedawne doniesienia o ataku na Pentagon, udokumentowane bardzo realistycznymi zdjęciami, które w rzeczywistości były sfałszowane. Takie sytuacje mogą mieć poważne konsekwencje.

– Takie informacje są sczytywane przez mechanizmy, które regulują giełdę, co oznacza, że w tym momencie poszła ona w dół. Jeżeli ktoś wcześniej wiedział o takiej akcji, mógł na tym zarobić – tłumaczyła dr Karolina Małagocka, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa.

Narzędziem, które znacznie przyczyniło się do popularyzacji sztucznej inteligencji, jest robiący furorę chat GPT. To bardzo wygodne narzędzie, na przykład do tworzenia artykułów na różne tematy. Tu jednak pojawiają się pewne zastrzeżenia. – Chcemy przede wszystkim, żeby każdy wiedział, że ten tekst został wygenerowany przez sztuczną inteligencję. Ona ma oczywiście ogromne zasoby, ale czasem pisze po prostu nieprawdę. Twórcy powinni nam też udostępnić informację z jakich źródeł korzystają, żeby nie łamać praw autorskich – zauważyła gość audycji "Bed & Breakfast".


Posłuchaj

5:20
Dr Karolina Małagocka: deep fake i chat GPT (Bed & Breakfast/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Sztuczna inteligencja – pierwsze regulacje prawne

Mimo wielu korzyści, jakie może nam przynieść sztuczna inteligencja, istnieją także realne zagrożenia związane z jej rozwojem. Dlatego władze już rozpoczęły prace nad ustanowieniem praw regulujących używanie AI. W kwietniu Komisja Europejska zaproponowała pierwsze unijne ramy legislacyjne dotyczące tego zagadnienia.

– To jest bardzo ważny krok. Tam podzielono sztuczną inteligencję w zależności od ryzyka, jakie niesie dla społeczeństwa. Będziemy mieli dobre zastosowania, które dalej będzie można wykorzystywać, ale na przykład będziemy chcieli uniknąć stosowania sztucznej inteligencji do dzielenia ludzi według ich zachowań, jak to się dzieje w Chinach – stwierdziła dr Małagocka.


Posłuchaj

5:24
Dr Karolina Małagocka o regulacjach prawnych w dziedzinie AI (Bed & Breakfast/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czytaj też: 


***

Audycja: Bed and Breakfast
Prowadzący: Piotr FiranRaf Uzar
Goście: dr Beata Rajba (psycholog z Uniwersytetu Dolnośląskiego), dr Karolina Małagocka (ekspert ds. cyberbezpieczeństwa)
Data emisji: 17.06.2023
Godziny emisji: 7.20, 8.16, 8.25

kc

Polecane