Co zobaczyć w Zamościu? Jakie atrakcje przygotowano w ramach Festiwalu "Dwa Teatry" 2023?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Co zobaczyć w Zamościu? Jakie atrakcje przygotowano w ramach Festiwalu "Dwa Teatry" 2023?
Piotr Firan zaprasza na specjalne wydanie audycji "Zapraszamy na weekend" z Zamościa. Foto: PR

Z czego słynie Zamość? - Bastion VII Nadszaniec, Rynek Wielki, siedemnastowieczne stroje, a do tego bogata oferta kulturalna. To jednak nie wszystko. Audycja wyjazdowa Trójki "Zapraszamy na weekend" gościła w tym unikatowym mieście. To tutaj przez cały weekend trwać będzie jedno z największych wydarzeń kulturalnych sezonu - 22. Festiwal Polskiego Radia i Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" 2023. Co warto zobaczyć w Zamościu? Czego nie można przegapić? 

  • Zamość jest jednym z większych ośrodków kulturalnych, edukacyjnych i turystycznych regionu. Od 16 do 19 czerwca w mieście trwać będzie XXII Festiwal Polskiego Radia i Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" 2023.
  • Trójka gościła zamojskim rynku z audycją "Zapraszamy na weekend". Plenerowe studio odwiedzili goście, eksperci i przewodnicy po Zamojszczyźnie. Które miejsca warto odwiedzić?
  • Zamojszczyzną słynie też unikalnymi smakami. Czego warto spróbować i co zjeść w Zamościu?

Zamość to perła Roztocza i miasto, które skrywa wiele tajemnic. Audycja "Zapraszamy na weekend" gościła dziś w tym wyjątkowym miejscu. To właśnie tu, w ramach Festiwalu "Dwa Teatry", rozpoczynają się dziś teatralne zmagania twórców. Zapraszamy do wysłuchania rozmów z gośćmi, ekspertami oraz przewodnikami. 

Piotr Firan i Paweł Turski z plenerowym studiu Trójki w Zamościu. Piotr Firan i Paweł Turski z plenerowym studiu Trójki w Zamościu.

Festiwal "Dwa Teatry" 2023

Już dziś w Zamościu rozpocznie się Festiwal "Dwa Teatry". – Zachwycimy państwa szeroką paletą teatralnych tekstów, od staropolskich po teksty wielkich romantyków, w tym naszego tegorocznego patrona - Aleksandra Fredry.  Będą też wspaniałe koncerty, wystawy, spotkania z gwiazdami, pokazy przedpremierowe oraz pokaz ważnego dla mieszkańców Zamościa spektaklu "Judasz z Kariothu", który był nagrywany właśnie w tym mieście – mówiła w Trójce Karolina Cyz, dyrektor Teatru Telewizji. 

– Dariusz Malec przygotował słuchowisko, którego bohaterką jest Podstolina. Ważne jest również to, że na festiwalu pojawi się wiele utworów młodych artystów. Cieszy nas to bardzo, bo to taka specyficzna sztafeta pokoleń – dodał Janusz Kukuła dyrektor Teatru Polskiego Radia. 

>>> XXII Festiwal "Dwa Teatry". Janusz Kukuła: wszyscy jesteśmy z Aleksandra Fredry <<<

– Program, który przygotowaliśmy w tym roku, jest dostosowany dla całych rodzin. Tutaj naprawdę można rozkochać się w teatrze – podsumowała Karolina Cyz.

Posłuchaj

2:16
Karolina Cyz i Janusz Kukuła o tegorocznym Festiwalu "Dwa Teatry" (Zapraszamy na weekiend)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Do konkursu odbywającego się w ramach festiwalu zgłoszono 28 słuchowisk radiowych i 17 spektakli telewizyjnych. Wydarzeniu będą towarzyszyć wystawy, spotkania i prezentacje związane z Aleksandrem Fredrą, który jest patronem literackim 2023 roku.

>>> Spektakle, słuchowiska i spotkania z artystami. Zapraszamy na Festiwal "Dwa Teatry"  <<<

Bastion VII – Nadszaniec i tajemnice zamojskiego ratusza

Perła polskiego renesansu, ale i twierdza, składająca się z siedmiu bastionów. W Zamościu, przy największym, siódmym bastionie spotkał się z nami przewodnik Jacek Belz. Wspólnie wyruszyliśmy w półkilometrową trasę przez potężny, robiący wielkie wrażenie Nadszaniec, który bronił miasta od wschodu.

Posłuchaj

4:34
Bastion VII- Nadszaniec (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Z kolei Grzegorz Łapiński, przewodnik po Zamościu i Roztoczu, oprowadził nas po Rynku Wielkim, symbolu Zamościa. Okazuje się, że ten piękny plac nie tylko tworzy kwadrat idealny, ale też skrywa wiele tajemnic. 

Posłuchaj

3:19
Podziemia zamojskiego rynku. Jakie skrywają tajemnice? (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Goście, eksperci i lokalni przewodnicy gościli w wyjazdowym studiu Trójki w Zamościu Goście, eksperci i lokalni przewodnicy gościli w wyjazdowym studiu Trójki w Zamościu / Cezary Piwowarski/PR

W Zamościu nie ma nudy – niecodzienny sposób na zwiedzanie miasta 

Jeżeli ktoś liczy na zwiedzanie niezwykłe, może poprosić, aby po Zamościu oprowadził go przewodnik w stylizowanych siedemnastowiecznych strojach. Szyje je przewodniczka Dominika Lipska, która opowiedziała o swojej pasji. – Suknia, którą dziś noszę, nawiązuje krojem i dekoracjami do złotego okresu Zamościa, czyli XVII wieku. Wszyscy odwiedzający reagują na moje stroje z dużym zainteresowaniem. Gdy ktoś nie wie, że jestem przewodnikiem, często zakładała, że pojawiam się w roli hrabiny lub księżniczki – mówiła. 

Posłuchaj

3:36
Zwiedzanie Zamościa w siedemnastowiecznych strojach (Zapraszamy na weekend/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

"

Zamość leży na Roztoczu. To jedna z najpiękniejszych krain w Polsce, ostatnio ciesząca się coraz większą popularnością wśród turystów. O atrakcjach położonych trochę dalej od miasta idealnego, m.in. o trasach rowerowych, opowiedział w Trójce Daniel Sabaciński, przewodnik po Zamościu i okolicach.


Posłuchaj

3:27
Zamość i okolice. Zakątki warte odwiedzenia (Zapraszamy na weekend/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Na zakończenie wyjazdowego wydania audycji zajrzeliśmy naturalnie do... kuchni. Chcieliśmy dowiedzieć się, czym pachnie i smakuje Zamojszczyzna. Co zjeść w Zamościu? Jakich przysmaków skosztować? O kuchni regionu i okolic opowiedziała w Programie 3 Polskiego Radia Magdalena Kubina, właścicielka nagrodzonej restauracji. – Polecamy zupę pokrzywową. Z młodej rośliny zbiera się pierwsze pięć listków. Parzymy je, przygotowujemy bulion warzywny i kluski jajeczne. Pozostałe składniki są naszym sekretem. Zupa jest bardzo aromatyczna i idealna na lato. Z przysmaków lokalnych polecamy skosztować gołąbków z kaszą i grzybami w sosie z grzybów leśnych – zachęcała Magdalena Kubina. 


Posłuchaj

3:05
Czym pachnie i jak smakuje Zamojszczyzna? (Zapraszamy na weekend/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

==============

  • Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" odbywa się raz w roku i jest konkursem słuchowisk i spektakli telewizyjnych, które miały swoją premierę w roku poprzedzającym daną edycję festiwalu.
  • W tym roku Festiwal "Dwa Teatry 2023" odbywa się w dniach 16-19 czerwca w Zamościu.
  • Pierwszy Festiwal "Dwa Teatry" odbył się w 2001 roku w Sopocie. Festiwal odbywa się corocznie, z wyjątkiem 2020 roku, z powodu pierwszej pandemii koronawirusa. W 2021 roku został przeniesiony do Zamościa. Podczas wydarzenia zawsze obradują dwa zespoły jurorskie: radiowy i telewizyjny.
  • Wszystkie audycje, relacje i festiwalowe słuchowiska są dostępne na stronie: dwateatry.polskieradio.pl  

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiałów reporterskich: Paweł Turski
Data emisji: 16.06.2023
Godziny emisji: 10.05-13.00

zch

Dwa Teatry 2023 

Polecane