Komputer, który ma ponad... 2000 lat. Jak działa?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Komputer, który ma ponad... 2000 lat. Jak działa?
Fragment mechanizmu z Andikitiry.Foto: CARDIFF UNIVERSITY/PAP

Kalkulator astronomiczny nazwany przez naukowców "pierwszym komputerem" został odkryty w 1901 roku we wraku statku. Swoimi funkcjami do dziś wprawia w osłupienie badaczy, którym po wielu latach udało się dopasować do niego brakujące elementy. Jak działa tzw. mechanizm z Andikitiry?

Mechanizm z Andikitiry to liczące sobie 2000 lat urządzenie zasilane ręcznie. Jak wskazują naukowcy, wykorzystywało ono system nakręcanej tarczy, by śledzić czas Słońca, Księżyca oraz pięciu planet. Urządzenie wyposażone było także w kalendarz oraz wskazywało poszczególne fazy Księżyca i czas zaćmienia. Eksperci zgodnie zaznaczają, że mechanizm budowy maszyny był tak skomplikowany, że wyprzedził swoją epokę nawet o tysiąc lat.

Po wielu latach nastąpił przełom w badaniach nad działaniem urządzenia. Badacze z University College London ogłosili, że prawdopodobnie udało im się rozwiązać część wieloletniej tajemnicy. Za pomocą komputerowego modelowania 3D udało im się odtworzyć prawdopodobnie zagubione części mechanizmu.

Posłuchaj

2:25
Komputer, który ma ponad... 2000 lat. Jak działa? (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Zaawansowane urządzenie liczące

Naukowcy ustalili, że kalendarz jest ręcznie obsługiwanym narzędziem do mierzenia czasu. Urządzenie śledzi położenie Słońca, Księżyca, a nawet planet. Jak dodają, to intrygująco złożony fragment starożytnej technologii, który wprawił naukowców w zakłopotanie.

Najnowsze badania ujawniły, że pierwszy komputer był "dziełem geniusza". Naukowcy dogłębnie omówili urządzenie i swoje prace nad modelowaniem w nowym artykule. Uważają, że urządzenie było w stanie śledzić znacznie więcej, niż można by się spodziewać po czymś stworzonym w tym czasie, co daje nam nowe spojrzenie na dokonania twórców okresu starożytności. 

The ancient 'computer' that simply shouldn't exist - BBC REEL / BBC Reel

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Witold Lazar
Data emisji: 15.06.2023
Godzina emisji: 10.29

mat.pras/BBC/zch

Polecane