"Młodzi i Film". Rozpoczął się koszaliński festiwal: sześć dni projekcji, spotkań i dyskusji
2023-06-13, 15:06 | aktualizacja 2023-06-13, 15:06
Zaczął się już 42. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film". Ten jedyny w Europie festiwal, podczas którego prezentowane są głównie debiuty, potrwa do 17 czerwca. W programie przegląd najciekawszych, najlepszych fabuł, dokumentów i animacji w reżyserii młodych, obiecujących twórców, ale również wystawy sztuki, spotkania z twórcami, panele branżowe, koncerty i warsztaty.
- 42. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film" odbywa się w dniach 12-17 czerwca
- W Koszalinie debiutowali m.in. Krzysztof Zanussi, Agnieszka Holland, Xawery Żuławski, Łukasz Palkowski, Sławomir Fabicki, Maria Sadowska, Jan P. Matuszyński, Marcin Wrona i Dariusz Gajewski
Popandemiczne szukanie bliskości i więzi
Festiwalowe filmy pokazywane są w trzech sekcjach konkursowych: Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych, Pełnometrażowych Debiutów Dokumentalnych i Krótkometrażowych Debiutów Filmowych. Ponadto są przygotowane projekcje pozakonkursowe w kilku sekcjach, odbywają się spotkania branżowe, na wszystkich gości czeka tez klub festiwalowy. Po każdej konkursowej projekcji odbywają się rozmowy z ekipami filmowymi zatytułowane "Szczerość za szczerość".
– Publiczność często weryfikuje nasze wybory i to nawet nie w tym sensie, że odrzuca filmy, krytykuje nasz wybory programowe, chociaż zdarzyło się i tak. W tym roku widać ewidentnie, że po pandemicznych okresach, kiedy nie mieliśmy ze sobą kontaktu, albo był on utrudniony i ta bliskość zanikała, widzowie dużo i często pytają o emocje, o stany bohaterów, w filmach szukają relacji i więzi – mówi Anna Serdiukow z festiwalu "Młodzi i Filmi". – Częstym tematem i tropem jest rodzina: publiczność bardzo często nawiązuje do tego motywu. To są takie motywy, obok emocji, sfery uczuć, o które pytają widzowie - tłumaczy.
To są kwestie, które pewnie najmocniej ich dotykają w życiu, wiec szukają tego w kinie i o to pytają twórców – wskazuje.
Przeczytaj także
- Tajemnice polskiego dubbingu, czyli kiedy w zagranicznym filmie mówią "po naszemu"
- Letnie kino plenerowe: kusząca i coraz popularniejsza alternatywa dla multipleksów
- Festiwal filmowy w Sandomierzu, czyli spotkania z optymizmem
Oglądać można w kinie, można i na leżakach
Jedną z sekcji festiwalu jest "Kino na leżakach". – Część gości ma akredytacje, bo zapisała się, aby pobrać odpowiednie plakietki i dzięki temu mogą uczestniczyć w wydarzeniach i seansach. Ale część gości nie ma akredytacji: wystarczy pobrać bezpłatną wejściówkę w kasie kina – wszystkie seanse są bezpłatne – i z nią wejść na seans – tłumaczy gość Katarzyny Cygler. – Z kolei na rynku staromiejskim jest "Kino na leżakach" i mamy przygotowane tutaj dwa filmy: "Vika" oraz "Życie w błocie się złoci". Tutaj nawet wejściówka nie jest potrzebna – wystarczy przyjść i zająć rozłożony leżak, albo go sobie rozłożyć, usiąść wygodnie i oglądać – zachęca.
MiF2023/YouTube CK105 w Koszalinie
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Anna Serdiukow (42. Festiwal "Młodzi i film" w Koszalinie)
Data emisji: 13.06.2023
Godziny emisji: 13.28, 13.36
pr