Silvio Berlusconi – życiorys godny filmowej adaptacji
2023-06-13, 14:06 | aktualizacja 2023-06-13, 15:06
Konflikty z prawem, szalone imprezy i inne ekscesy nie przeszkodziły Silvio Berlusconiemu w wieloletnim kierowaniu włoskim rządem. Kontrowersyjny polityk był bohaterem filmu "Oni" Paolo Sorrentino, a jego życiorys posłużył za inspirację także wielu innym filmowcom.
Zmarły niedawno Silvio Berlusconi był jednym z najbarwniejszych polityków w najnowszej historii Włoch. Był też postacią mocno kontrowersyjną, a media często informowały o jego licznych problemach z prawem i ekscesach typu słynne imprezy "bunga bunga", z udziałem możnych tego świata. Życiorys Berlusconiego w fabularyzowanej formie pokazał Paolo Sorrentino w filmie "Oni" z 2018 roku.
Zdaniem Dawida Muszyńskiego postać byłego premiera Włoch idealnie nadaje się na filmową opowieść. – Nawet jeśli część rzeczy, które oglądamy, jest fantazją reżysera, to jednak pewne zachowania i nastawienia społeczne już nie były udawane – mówił w Trójce krytyk filmowy. – Mam wrażenie, że część Włochów pokochała go właśnie za to, że był bezkompromisowy, uosabiał to, co większość tego społeczeństwa chciałaby widzieć u siebie na starość, czyli beztroskę, wielką fortunę i władzę, której nikt nie jest w stanie się oprzeć.
Hipnotyzujący obiekt nienawiści
Jak stwierdził w jednym z wywiadów Sorrentino, "widz uwielbia oglądać postaci, których nienawidzi". Berlusconi ukazany w filmie "Oni" jest tego najlepszym przykładem. – Nie możemy przestać dziwić się temu, jak wygląda jego życie, w jakie opływa luksusy i, co najważniejsze, co uchodzi mu na sucho. Gdyby zwykły Kowalski dopuszczał się takich rzeczy jak Berlusconi, to dawno siedziałby w więzieniu albo w ogóle byłby na marginesie społecznym. Berlusconiemu uchodziło to płazem, mało tego, duża część społeczeństwa, mediów i możnych tego świata patrzyła na to z zazdrością – mówił Dawid Muszyński.
Zdaniem gościa "Trójki do trzeciej" życiorys Berlusconiego uwiarygadniał filmowe i serialowe historie, będące zupełną fikcją. – Wydaje nam się, że tylko w filmach główni bohaterowie, którzy mają tak duże problemy, są w stanie z nich wyjść obronną ręką. A on tego dokonał za życia. Mam wrażenie, że Sorrentino czy inni filmowcy, budując swoich bohaterów, sięgali po jego pierwowzór – stwierdził Muszyński.
Posłuchaj
Czytaj też:
- "Oni". Filmowy portret człowieka, który zmienił Włochów
- "To była ręka Boga". Maradona ratuje życie i czuwa nad Neapolem
***
Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Dawid Muszyński (krytyk filmowy)
Data emisji: 13.06.2023
Godzina emisji: 12.44
kc