"Kuriozalne postanowienie, to brnie za daleko". Anna Zalewska o kopalni Turów

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– To brnie za daleko. Szkoda, że to postanowienie zostało podjęte, bo to budzi gniew. Szczególnie w Turowie, szczególnie wśród pracowników – mówiła w Programie 3 Polskiego Radia Anna Zalewska, europoseł Prawa i Sprawiedliwości.

W lutym Ministerstwo Klimatu i Środowiska przyznało koncesję dla kopalni Turów do 27 kwietnia 2044 roku. Działalności kopalni sprzeciwiają się niemieccy i czescy ekolodzy. Twierdzą, że prace w kopalni zagrażają środowisku. Polski rząd odpiera te zarzuty. Polska Grupa Energetyczna zapowiedziała, że będzie się odwoływać od postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie o wstrzymaniu wydobycia w kopalni Turów.

"To legalnie działająca i kopalnia, i elektrownia"

Na antenie Programu 3 Polskiego Radia do decyzji WSA odniosła się europoseł PiS Anna Zalewska. Odnosząc się do Turowa, wskazała, że "to jest legalnie działająca i kopalnia, i elektrownia, ze wszystkimi możliwymi dokumentami związanymi między innymi ze środowiskiem, po dużych transgranicznych konsultacjach społecznych, po ugodzie z Czechami, które rzeczywiście po takim konflikcie politycznym powodują zgodę i wspólną pracę na rzecz środowiska".

– Jest to kompleks pracujący na najwyższych standardach rozporządzeń unijnych, które mówią o środowisku i zapobiegają nadmiernemu pyleniu czy też emisji dwutlenku węgla – podkreśliła.

Czytaj także: 

"To brnie za daleko"

Zapytana o postanowienie WSA, powiedziała, że "to brnie za daleko". – Szkoda, że to postanowienie zostało podjęte, bo to budzi gniew. Szczególnie w Turowie, szczególnie wśród pracowników – zaznaczyła.

– Wierzę głęboko, bo po naszej stronie są argumenty, że PGE wygra w kolejnej instancji – powiedziała. – Trzeba też zaznaczyć, że w sytuacji wojny, kryzysu energetycznego – bo on jest w Europie – jest to kuriozalne postanowienie – dodała. 

Posłuchaj

14:54
Anna Zalewska o kopalni Turów: to jest kuriozalne postanowienie i to brnie za daleko (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Audycja: Salon polityczny Trójki
Prowadzący: Beata Michniewicz 
Gość: Anna Zalewska, europoseł PiS
Data emisji: 7.06.2023
Godzina emisji: 8.45

jb/pr

Polecane