Symulator elektrowni jądrowej – matematyka zamiast atomu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Symulator elektrowni jądrowej – matematyka zamiast atomu
Symulator pomoże oswoić się z panelem sterowania elektrownią atomowąFoto: Shutterstock/rootstock

W Polsce powstanie pierwszy w Europie symulator elektrowni atomowej. Zapowiedzieli to minister edukacji Przemysław Czarnek oraz prezes Orlenu Daniel Obajtek. Wyjaśniamy, jak będzie działał i do czego będzie służył taki symulator.

Tak zwane małe reaktory modułowe (SMR) są dopiero na etapie projektowania, dlatego ważne jest wybudowanie odpowiedniego centrum szkoleniowego, w którym wiedzę zdobywać będą pracownicy przyszłej elektrowni atomowej zbudowanej w oparciu o tę technologię. W Polsce taki symulator ma powstać w ciągu najbliższych trzech lat. Będzie odwzorowywał w skali 1:1 ścianę o długości około 20 m i wysokości 3 m, dokładnie taką samą, przed jaką stanie przyszła obsługa elektrowni.

W symulatorze będzie można zobaczyć wskazania wszystkich przyrządów, w reakcji na przykład na obniżenie ciśnienia czy podwyższenie temperatury w reaktorze przez pracownika elektrowni. Wszystko będzie się odbywać w czasie rzeczywistym. – Dzięki takiemu szkoleniu operator będzie przygotowany do reakcji na nietypowe wskazania odbiegające od normy – mówi dr inż. Andrzej Strupczewski z Narodowego Centrum Badań Jądrowych.

Matematyka zamiast atomu

W symulatorze nie będzie materiałów radioaktywnych, jego działanie ma się opierać w całości na matematycznych równaniach. – Robimy wszystko tak jak w elektrowni jądrowej, tylko że naszym "partnerem" nie jest rdzeń reaktora, gdzie jest reakcja rozszczepienia, tylko zestaw maszyn cyfrowych, które reagują na nasze działania – tłumaczy dr Strupczewski.

– W warunkach kontrolowanych będzie można tam ćwiczyć przeróżne zdarzenia, które mieć miejsca nie powinny, bądź też na pewno nie będą miały, jednak służby muszą być przygotowane na wszystkie ewentualności – dodaje Remigiusz Kopoczek, wiceprezes Sieci Badawczej Łukasiewicz.

Każdą z planowanych do wybudowania w Polsce kilku elektrowni atomowych ma obsługiwać załoga złożona z około stu osób. Na symulatorach będą się szkolić dodatkowo m.in. strażacy, by przygotować się do ewentualnej akcji ratowniczej.


Posłuchaj

4:28
Symulator dla przyszłych pracowników elektrowni atomowych (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czytaj też: 


***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału reporterskiego: Jacek Frentzel
Data emisji: 6.06.2023
Godzina emisji: 10.25

kc

Polecane