\ 700 Days to Go!! /
— Expo 2025 Osaka Kansai (@expo2025japan) May 14, 2023
May 14th marks 700 days before the opening of EXPO 2025, Osaka, Kansai🎉
The sales of official licensed merchandise have started and the Expo is becoming more and more familiar!
Let's get ready for it together🌈#EXPO2025 #Join2025 #700DaystoGo #myakumyaku pic.twitter.com/NpH9ARiY5l
Zrabowany z Polski obraz odzyskany w Japonii. Gliński: zaakceptowali fakt, że to strata wojenna
- Jeden z przepięknych obrazów, skradziony z kolekcji Lubomirskich, znalazł się ostatecznie w Japonii - przez Niemcy i Nowy Jork. Japończycy, po rozmowach i mediacjach, bezkosztowo zwrócili ten obraz, bo zaakceptowali fakt, że to polska strata wojenna i trzeba zwrócić go właścicielowi - mówił w Programie 3 Polskiego Radia Piotr Gliński. Minister kultury podkreślił, że chodzi o "Madonnę z Dzieciątkiem" Turchiego.
- Polska ma pomysł, jak opowiedzieć o wojnie Rosji na Ukrainie podczas wystawy Expo 2025 w Japonii - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.
Wystawa Światowa EXPO 2025 odbędzie się w Osace, w regionie Kansai. Rozpocznie się 13 kwietnia 2025 i potrwa do 13 października 2025 roku. Wydarzenie odbędzie się pod hasłem "Projektowanie przyszłego społeczeństwa dla naszego życia". Organizatorzy przewidują, że weźmie w nim udział 150 krajów i 25 organizacji międzynarodowych.
Chopin międzynarodową marką
- Jesteśmy w Japonii aktywni także w kulturze, bardzo intensywnie - zaznaczył w rozmowie z Polskim Radiem Piotr Gliński. Minister kultury przypomniał, że w Kraju Kwitnącej Wiśni działa polski Instytut Mickiewicza, a jeden z polskich tancerzy jest w Japonii bardzo znanym animatorem kultury i "przenosi polskie treści". - Przede wszystkim mamy Chopina. To jest wciąż najmocniejsza światowa polska marka, a w Japonii wszędzie otwiera drzwi - ocenił.
- Między innymi nasza Osaka będzie pod hasłem Chopina, bo nic lepszego nie wymyślimy, musi być Chopin obecny - dodał, mówiąc o polskim pawilonie na Expo.
Zrabowane przez Niemców dzieło odzyskane w Japonii
Gość "Salonu politycznego Trójki" przypomniał także, że z końcem maja po raz pierwszy udało się odzyskać polską stratę wojenną w Japonii. Chodzi o dzieło "Madonna z Dzieciątkiem" przypisywane włoskiemu artyście Alessandro Turchiemu i datowane na koniec XVI lub początek XVII wieku, które pojawiło się na aukcji w Tokio w styczniu 2022 roku. Następnie, na mocy porozumienia zawartego pomiędzy Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego a japońskim domem aukcyjnym Mainichi Auction, dzieło wróciło w polskie ręce.
📢 Wczoraj informowaliśmy o odzyskaniu straty wojennej z kolekcji Lubomirskich odnalezionej w 🇯🇵 Japonii.
— Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (@kultura_gov_pl) June 1, 2023
A już dziś możemy przekazać, że obraz 🖼 "Madonna z Dzieciątkiem” jest w drodze do 🇵🇱 Polski ‼
Więcej o obrazie👉 https://t.co/mD1lKNoyxy@PLinTokyo
fot. @PLInst_Tokyo pic.twitter.com/0Otsl2Dmsw
- Japończycy dowiedzieli się o czymś takim jak zniszczenie polskiej kultury w czasie II wojny światowej i że Polska intensywnie poszukuje swoich dzieł sztuki. Jeden z przepięknych obrazów, skradziony z kolekcji Lubomirskich, znalazł się ostatecznie w Japonii - przez Niemcy i Nowy Jork. Japończycy, po rozmowach i mediacjach, bezkosztowo zwrócili ten obraz, bo zaakceptowali fakt, że to polska strata wojenna i trzeba zwrócić go właścicielowi - wyjaśnił minister kultury.
Przypomniał, że odzyskany obraz znajdował się na pierwszej liście 521 najcenniejszych dzieł sztuki, które Niemcy zaplanowali ukraść z Polski, obok dzieł Leonarda da Vinci i Rembrandta. - Niemcy systematycznie ten rabunek przeprowadzali - podkreślił Piotr Gliński.
Więcej w nagraniu
Czytaj także:
- Zmiany w ochronie zbiorów polskich za granicą. Rada Ministrów przyjęła projekt
- Łazienki bez Chopina? Niemcy nie mieli problemu z wysadzeniem pomnika
***
Audycja: "Salon polityczny Trójki"
Prowadzący: Rafał Tomański
Gość: Piotr Gliński (minister kultury i dziedzictwa narodowego)
Data emisji: 2.06.2023
Godzina emisji: 8.45
Trójka, IAR/ mbl