Zrabowany z Polski obraz odzyskany w Japonii. Gliński: zaakceptowali fakt, że to strata wojenna

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

- Jeden z przepięknych obrazów, skradziony z kolekcji Lubomirskich, znalazł się ostatecznie w Japonii - przez Niemcy i Nowy Jork. Japończycy, po rozmowach i mediacjach, bezkosztowo zwrócili ten obraz, bo zaakceptowali fakt, że to polska strata wojenna i trzeba zwrócić go właścicielowi - mówił w Programie 3 Polskiego Radia Piotr Gliński. Minister kultury podkreślił, że chodzi o "Madonnę z Dzieciątkiem" Turchiego.

- Polska ma pomysł, jak opowiedzieć o wojnie Rosji na Ukrainie podczas wystawy Expo 2025 w Japonii - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Wystawa Światowa EXPO 2025 odbędzie się w Osace, w regionie Kansai. Rozpocznie się 13 kwietnia 2025 i potrwa do 13 października 2025 roku. Wydarzenie odbędzie się pod hasłem "Projektowanie przyszłego społeczeństwa dla naszego życia". Organizatorzy przewidują, że weźmie w nim udział 150 krajów i 25 organizacji międzynarodowych. 

Chopin międzynarodową marką

- Jesteśmy w Japonii aktywni także w kulturze, bardzo intensywnie - zaznaczył w rozmowie z Polskim Radiem Piotr Gliński. Minister kultury przypomniał, że w Kraju Kwitnącej Wiśni działa polski Instytut Mickiewicza, a jeden z polskich tancerzy jest w Japonii bardzo znanym animatorem kultury i "przenosi polskie treści". - Przede wszystkim mamy Chopina. To jest wciąż najmocniejsza światowa polska marka, a w Japonii wszędzie otwiera drzwi - ocenił. 

- Między innymi nasza Osaka będzie pod hasłem Chopina, bo nic lepszego nie wymyślimy, musi być Chopin obecny - dodał, mówiąc o polskim pawilonie na Expo.

Zrabowane przez Niemców dzieło odzyskane w Japonii

Gość "Salonu politycznego Trójki" przypomniał także, że z końcem maja po raz pierwszy udało się odzyskać polską stratę wojenną w Japonii. Chodzi o dzieło "Madonna z Dzieciątkiem" przypisywane włoskiemu artyście Alessandro Turchiemu i datowane na koniec XVI lub początek XVII wieku, które pojawiło się na aukcji w Tokio w styczniu 2022 roku. Następnie, na mocy porozumienia zawartego pomiędzy Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego a japońskim domem aukcyjnym Mainichi Auction, dzieło wróciło w polskie ręce.

- Japończycy dowiedzieli się o czymś takim jak zniszczenie polskiej kultury w czasie II wojny światowej i że Polska intensywnie poszukuje swoich dzieł sztuki. Jeden z przepięknych obrazów, skradziony z kolekcji Lubomirskich, znalazł się ostatecznie w Japonii - przez Niemcy i Nowy Jork. Japończycy, po rozmowach i mediacjach, bezkosztowo zwrócili ten obraz, bo zaakceptowali fakt, że to polska strata wojenna i trzeba zwrócić go właścicielowi - wyjaśnił minister kultury.

Przypomniał, że odzyskany obraz znajdował się na pierwszej liście 521 najcenniejszych dzieł sztuki, które Niemcy zaplanowali ukraść z Polski, obok dzieł Leonarda da Vinci i Rembrandta. - Niemcy systematycznie ten rabunek przeprowadzali - podkreślił Piotr Gliński.

Posłuchaj

15:18
Piotr Gliński o odzyskaniu zrabowanego przez Niemców obrazu ("Salon polityczny Trójki")
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj także:

***

Audycja: "Salon polityczny Trójki"

Prowadzący: Rafał Tomański

Gość: Piotr Gliński (minister kultury i dziedzictwa narodowego)

Data emisji: 2.06.2023

Godzina emisji: 8.45


Trójka, IAR/ mbl

Polecane