"Sad dziadka", czyli nieszablonowe filmowe spojrzenie na rzeź wołyńską

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Sad dziadka", czyli nieszablonowe filmowe spojrzenie na rzeź wołyńską
Rzeź wołyńska to temat, który wciąż wywołuje duże emocjeFoto: Andrzej Hulimka / Forum

O rzezi wołyńskiej, w której zginęli krewni Karoliny Romanowskiej, w jej domu rodzinnym rozmawiało się tylko za zamkniętymi drzwiami. Aby poznać prawdę o swoich przodkach, dorosła już kobieta postanawia sama wyruszyć na Wołyń i spotkać się z obecnymi mieszkańcami tych terenów. Jej podróż pokazana jest w filmie dokumentalnym pt. "Sad dziadka".

Inspiracją do odbycia wyprawy i nakręcenia dokumentu była książka "Sprawiedliwi zdrajcy. Sąsiedzi z Wołynia" Witolda Szabłowskiego. Jest w niej mowa o Ukraińcach, którzy ryzykując własnym życiem ratowali mordowanych Polaków. Kilka lat temu wpadła ona w ręce Karoliny Romanowskiej, producentki filmu Doroty Roszkowskiej oraz jego reżysera Karola Starnawskiego. – Każdy z nas mniej więcej w tym samym czasie przeczytał tę książkę i był pod tak dużym jej wrażeniem, że wspólnie zapragnęliśmy opowiedzenia tego na nowo. Mieliśmy potrzebę kontynuowania opowieści, którą Witek opisał w swojej książce – opowiadał w Trójce reżyser.

Trudne rozmowy przy wyciskanych sokach

Zdjęcia do filmu nakręcono w 2021 roku, pół roku przed napaścią Rosji na Ukrainę. – Zaskoczyła nas otwartość mieszkańców Wołynia na to, żeby nas przyjmować do swoich domostw i ogrodów, częstować sokami wyciskanymi z owoców – wspominał Karol Starnawski. – Rozmawialiśmy o tym, co się tam wydarzyło w 1943 roku, jaki to ma wpływ na kolejne pokolenia Polaków i Ukraińców. Chcieliśmy się skonfrontować z demonami, które trapią nas wszystkich. Te rozmowy były trudne, przesiąknięte bólem, który czasem nie pozwalał na wypowiedzenie jakichkolwiek słów.

Owocem wyprawy jest nie tylko film "Sad dziadka", ale także Stowarzyszenie Pojednania Polsko-Ukraińskiego, założone przez Karolinę Romanowską. W przypadającą w lipcu tego roku 80. rocznicę rzezi wołyńskiej zorganizuje ono m.in. warsztaty artystyczne dla ukraińskich dzieci dotkniętych wojną.


Posłuchaj

8:05
"Sad dziadka", czyli nieszablonowe filmowe spojrzenie na rzeź wołyńską (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara
Gość: Karol Starnawski (reżyser filmu "Sad dziadka")
Data emisji: 01.06.2023
Godziny emisji: 14.36

kc


Polecane