Pałac w Ciechanowicach – zachwycające polichromie i bajkowe otoczenie
Województwo dolnośląskie słynie z wielu ciekawych zamków i pałaców – w ich gąszczu można przeoczyć perełkę, jaką jest pałac w Ciechanowicach. A jego odwiedzenie może być wielką przygodą, bo zarówno pałacowe wnętrza, jak i ogród dostarczają niezwykłych wrażeń estetycznych.
Planując wycieczki krajoznawcze warto uwzględnić pałac w Ciechanowicach
Foto: shutterstock/NDAB Creativity
XVI-wieczne polichromie pokrywające ściany pomieszczeń pałacu w Ciechanowicach porównywane są przez specjalistów nawet z freskami na Wawelu. Pochodzą z 1556 roku i są jednymi z najstarszych fresków w Polsce, znajdujących się w obiekcie niesakralnym. Przedstawiają motywy roślinne i zwierzęce, sceny z życia, a także herby właścicieli majątku. W pałacu zachowały się też malowidła z późniejszego okresu, reprezentujące barok i klasycyzm.
Kolejne budowle i dwory
Sama historia wsi Ciechanowice sięga 1203 roku – już wtedy wspominały o niej dokumenty klasztoru cystersów w Lubiążu. Obecny pałac został wybudowany w miejscu rycerskiego dworu, którego istnienie datowane jest na koniec XV lub początek XVI wieku. Ok. 1550 roku postawiono tu dwuskrzydłowy dwór obronny z zamkniętym dziedzińcem, w całości otoczony fosą.
W XIX wieku pałac został gruntownie przebudowany, a obok niego powstał park krajobrazowy, który obecnie ma powierzchnię blisko siedmiu hektarów i zawiera rzadkie gatunki drzew i krzewów, mających czasem dwieście lub więcej lat. Dodatkową atrakcją dla zwiedzających jest tzw. ogród czterech pór roku, ozdobiony fontanną, kamiennymi rzeźbami i kolumnową altanką, zwaną Arkadią lub "świątynią dumania".
Niepozorny z zewnątrz pałac wraz z imponującym otoczeniem najlepiej odwiedzić wiosną lub wczesnym latem, gdy całość wygląda bajkowo.
Czytaj też:
- Pałac, szpital, ruina, muzeum – skomplikowane losy Zamku Ujazdowskiego
- Niepołomice – ulubione miejsce wypoczynku polskich królów
Pałac Ciechanowice - ogrody/Woku Media
***
Tytuł audycji: Trójka po królewsku
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 31.05.2023
Godzina emisji: 9.28
kc/gs