"Chwaty", czyli historia Powstania Warszawskiego dla najmłodszych

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Chwaty", czyli historia Powstania Warszawskiego dla najmłodszych
Muzeum Powstania Warszawskiego przygotowało upominek na Dzień DzieckaFoto: Shutterstock/Stanislava Yaneva

Z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka w Muzeum Powstania Warszawskiego odbyła się premiera książeczki pt. "Chwaty. Kolorowanki, łamigłówki i inne zadania o powstańczej Warszawie". Ma ona w przystępny sposób przybliżyć najmłodszym historię zrywu z 1944 roku.

"Chwaty" łączą zabawę z nauką. Dzięki ciekawym zadaniom i obrazkom do pokolorowania młodzi czytelnicy odkryją fakty z życia powstańców oraz mieszkańców stolicy w 1944 roku. Dowiedzą się, co działo się w powstańczym mieście i czym dokładnie zajmowali się powstańcy. Oprócz nieszablonowych łamigłówek i kolorowanek książeczki zawierają mnóstwo ciekawostek o Powstaniu Warszawskim.

– Ta książeczka jest zwieńczeniem naszych wieloletnich doświadczeń w pracy z najmłodszymi gośćmi Muzeum Powstania Warszawskiego. Tworząc tę publikację, miałyśmy w głowie pytania, które zazwyczaj zadają dzieci, czasem nieoczywiste, czasem niespodziewane – mówiła w Trójce współautorka publikacji Natalia Gorgor. – W zasadzie z koleżanką bazowałyśmy na lekcji "Kim byli powstańcy", którą prowadzimy w muzeum. Idąc tropem naszej lekcji, stworzyłyśmy tę książeczkę – dodała obecna w studiu Estera Jakubik.

Ważną częścią książeczki są ilustracje autorstwa Aleksandry Płocińskiej wzorowane na fotografiach z czasów powstania. Niektóre z zadań stawianych młodym czytelnikom wymagają od nich nieco głębszego namysłu. – Musimy poświęcić chwilę, żeby znaleźć rozwiązanie, które nie jest proste ani oczywiste. Ale nie trzeba się martwić, bo każdy chwat poradzi sobie bez trudu z tymi łamigłówkami – zapewniła Natalia Gorgor.

"Chwaty" przeznaczone są dla dzieci w wieku od 7 do 10 lat.


Posłuchaj

6:03
"Chwaty", czyli historia powstania warszawskiego dla najmłodszych (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Goście: Natalia Gorgor, Estera Jakubik (Dział Edukacyjny Muzeum Powstania Warszawskiego)
Data emisji: 30.05.2023
Godzina emisji: 14.15

kc


 

Polecane