Komisja ds. badania rosyjskich wpływów. Schreiber: każda jej decyzja może zostać zaskarżona do WSA

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Komisja ds. badania rosyjskich wpływów. Schreiber: każda jej decyzja może zostać zaskarżona do WSA
Łukasz SchreiberFoto: PR

- Decyzje administracyjne komisji podlegają pod Kodeks postępowania administracyjnego. Nie ma wyłączenia kognicji sądów - to wynika wprost z KPA - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Łukasz Schreiber, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów. Jak dodał, "każda decyzja komisji może zostać zaskarżona do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego".

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022 i jednocześnie skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego.

Zdaniem Łukasza Schreibera "w komisji ds. wpływów rosyjskich powinny zasiadać głównie osoby, które nie są posłami, ale mają wiedzę na temat służb, Wschodu i Rosji". - Podczas debaty w Sejmie zachowanie opozycji było wielkim skandalem, a wcześniej sam Tusk wołał, że komisja powinna powstać. Wołał on w tej sprawie o komisję śledczą, ale taka komisja podlega dyskontynuacji prac, a obecna komisja nie podlega. Na domiar komisja śledcza musiałaby być złożona z posłów, a to miałoby określone konsekwencje w kampanii wyborczej - powiedział przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów.

- Taka komisja powstała m.in. we Francji i stawał przed nią kolega Tuska François Fillon, funkcjonuje ona również w jednym z niemieckich landów i poważnie mówi się o rosyjskich wpływach na kampanię wyborczą w USA. Politycy PO niech nie mierzą wszystkich swoją miarą. Za czasów ich rządów w komisji śledczej była próba polowania na polityków jednego ugrupowania, my w taki sposób nie działamy. Z tej komisji robi się histerię i za jej sprawą mobilizuje się wyborców - mówił Schreiber.

Komisja ds. badania rosyjskich wpływów

Gość Programu 3 Polskiego Radia został także zapytany o wątpliwości, które pojawiają się w związku z treścią art. 15 pkt 4 ustawy, który mówi o tym, że "decyzje administracyjne, postanowienia i uchwały komisji są ostateczne".

Jak odpowiedział, "na prawo trzeba patrzeć całościowo, nie wycinkowo". - Mówimy o decyzjach administracyjnych, które zapadają. Podlega to wszystko pod Kodeks postępowania administracyjnego. Nie ma wyłączenia kognicji sądów - to wynika wprost z KPA. A do KPA odwołujemy się w art. 40 tej ustawy - wyjaśnił.

Jak dodał, "nie ma wyłączenia sądów, a więc każda decyzja komisji może zostać zaskarżona do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego". - I teraz uwaga, jeżeli ktoś się boi, że w kampanii wyborczej komuś by pewne pomysły przyszły do głowy, to wówczas WSA może w trybie natychmiastowym doprowadzić do zawieszenia takiej decyzji do czasu rozpatrzenia sprawy - wskazał.

- A więc postępowanie w sądzie jest jak najbardziej dwuinstancyjne. Jedyne co jest wyłączone w związku z KPA, to że sama decyzja jest jednoinstancyjna, bo komisja jest siłą rzeczy jednoinstancyjnym ciałem. I to jest wszystko. Ostateczność dotyczy wyłącznie działań wewnętrznych komisji - podkreślił.

Czytaj też:

Posłuchaj

15:05
Komisja ds. badania rosyjskich wpływów. Schreiber: każda jej decyzja może zostać zaskarżona do WSA (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadziła: Beata Michniewicz 
Gość: Łukasz Schreiber (przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów)
Data emisji: 30.05.2023
Godzina emisji: 8.45

dn/gs

Polecane