Dron samolotowy – lepszy następca wirnikowego drona transportowego?
2023-05-25, 15:05 | aktualizacja 2023-05-25, 16:05
Drony wirnikowe są coraz popularniejsze, także jako narzędzie transportu różnego rodzaju towarów. Jednak mają swoje wady, m.in. stosunkowo niewielki zasięg. Może więc warto zainteresować się dronami o konstrukcji samolotowej? Tym zajmują się właśnie studenci krakowskiej AGH.
- Drony coraz częściej są używane do transportu krwi bądź próbek medycznych. Są szczególnie użyteczne w miastach, gdzie, w przeciwieństwie do samochodów czy nawet jednośladów, niestraszne im korki czy objazdy
- Drony samolotowe konstrukcją przypominają małe samoloty i mają zdecydowanie większy zasięg od zwykłych dronów wirnikowych
Szybszy, o większym zasięgu
Studenci z koła naukowego AGH Drone Engineering mają już na koncie dwa projekty dronów wirnikowych, teraz zajęli się dronem samolotowym. – Chcieliśmy zmodyfikować nasz pierwszy projekt, by go ulepszyć, by miał dłuższy zasięg. Standardowe drony wirnikowe nie będą w stanie uzyskać tak długich zasięgów, jak drony o konstrukcji samolotowej – mówi Hanna Kuczewska z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH. – Można sobie wyobrazić, że wygląda on jak samolot: ma dwa długie skrzydła, ogon, a w jego korpusie są drzwiczki, przez które można wkładać produkty do transportu – opisuje.
– Zasięg naszego pierwszego drona wynosił ok. 10 km, teraz mamy nadzieję, że się wydłuży do 30-35 km – dodaje.
Ominąć korki, szybko dostarczyć krew
– Nasz pierwszy dron zakładał wyłącznie transport krwi: teraz chcielibyśmy to rozszerzyć i zakładamy, że mogą to być np. szczepionki czy inne produkty. W zasadzie wszystko skupia się na temperaturze: żeby ją utrzymać i nie było żadnych większych spadków – tłumaczy studentka. – Dlatego w naszym dronie planujemy stały pomiar temperatury z sondami temperaturowymi. Ze wstępnych badań wynika, że ten spadek temperatury jest tak nieznaczny, że wszystkie te produkty mogą być bezpiecznie transportowane – zapewnia.
– Taki dron jest potrzebny przede wszystkim w sytuacjach, kiedy są korki bądź duże odległości. Przydają się też w przypadku, gdy w mieście jest tylko jedna, bądź w miejscowości, która nie ma środków na szybkie przetransportowanie tych produktów – wyjaśnia.
Lekki i autonomiczny
Konstruowany właśnie dron będzie ważył, bez produktów, maksymalnie 3,5 kg. – Standardowo krew jest transportowana w woreczkach 550 ml. Zakładamy transport dwóch takich woreczków. Jeśli produktów będzie więcej, dużo stracimy na zasięgu – wskazuje Hanna Kuczewska.
Urządzenie ma być autonomiczne: pilot zaprogramuje trasę i ustawi wszystkie parametry. Urządzenie poleci samodzielnie wg ustalonej trasy i wyląduje. Zakładany jest też samodzielny jego powrót.
Przeczytaj także
- LEM, czyli lekki elektryczny motocykl, wystartuje w studenckich zawodach
- Wielorazowe opakowania kurierskie. Eko-inicjatywa łódzkich studentów
- "Dziadkowie biznesu", czyli studenci promują zakłady rzemieślnicze z tradycjami
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Piotr Firan
Autorka materiału reporterskiego: Joanna Gąska
Data emisji: 25.05.2023
Godzina emisji: 11.45
pr