Dobre wychowanie za kółkiem. Maniery, których warto przestrzegać na co dzień

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dobre wychowanie za kółkiem. Maniery, których warto przestrzegać na co dzień
Dlaczego kierowcy są najbardziej narażeni na wybuchy niekontrolowanej złości i brak manier?Foto: Shutterstock

Dobre wychowanie i maniery powinniśmy wynieść z domu. Często jednak w sytuacjach stresowych zapominamy o podstawowych zasadach życia społecznego. Jak radzić sobie z prostactwem i dlaczego kierowcy jako grupa społeczna są najbardziej narażeni na wybuchy niekontrolowanej złości i brak manier? - O tym w audycji "Pora na Trójkę" opowiedziała doktor Irena Kamińska-Radomska, ekspert z zakresu etykiety.

– W wielu takich sytuacjach nieraz wychodzimy z siebie. Gdy uczę etykiety i grzeczności, często mówię o tym, że jeżeli w domu nie zachowujemy się jak u królowej, to i u królowej zachowujemy się jak w domu. Wszędzie warto mieć dobre nawyki, jeśli chodzi o zachowanie – podkreśliła w rozmowie w Programie 3 Polskiego Radia doktor Irena Kamińska-Radomska, ekspert z zakresu etykiety. Zawsze powinniśmy zachowywać się grzecznie i odpowiednio. Nawet gdy jesteśmy sam na sam ze sobą – dodała. 

– Jeśli odpowiednie maniery nie są w sferze podświadomej, nawykowej, to wcześniej czy później wyjdzie szydło z worka. Taką sytuacją na drodze może być na przykład stłuczka. Dochodzą do nas emocje i niestety rozsądek często w nich ginie. W takim momencie zaczynamy zachowywać się tak, jak w sferze nawykowej – wyjaśniała gość radiowej Trójki.  

Dobre nawyki na co dzień, nie tylko od święta 

– Jeśli ktoś nie jest do końca grzeczny i ma w sobie grzeczność kupiecką, a nie szlachecką, czyli zachowuje się dobrze wtedy, gdy wypada i gdy się to opłaca – nie będzie w porządku w sytuacji emocjonalnej – zaznaczyła doktor Irena Kamińska-Radomska.

– Drugą ciekawą sprawą jest to, że w momencie wzburzenia automatycznie zaczynamy stosować inne formy adresatywne. Zaczynamy zwracać się do drugiej osoby nie per pan, tylko per ty. Skrócenie dystansu jest tak naprawdę właściwe. Przecież gdy ktoś włamuje się do naszego samochodu, nie powiemy mu: "Przepraszam pana, proszę się nie włamywać". Warto tutaj zauważyć, że gdy ktoś jest dobrze wychowany, nie wyliczy włamywacza i nie będzie rzucał w jego kierunku mięsem. Powie do niego dosadnie, ale nie wulgarnie – podsumowała ekspert. 

Posłuchaj

9:29
Dobre maniery za kółkiem. Etykieta, której warto przestrzegać nie tylko od święta (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Karol Gnat
Gość: dr Irena Kamińska-Radomska (ekspert z zakresu etykiety)
Data emisji: 19.05.2023
Godzina emisji: 8.12

zch

Polecane