Reklama

reklama

Rakieta z napędem jądrowym - Europejska Agencja Kosmiczna ogłosiła plany

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Rakieta z napędem jądrowym - Europejska Agencja Kosmiczna ogłosiła plany
Europejska Agencja Kosmiczna ogłosiła plany stworzenia nowego typu rakiety z napędem jądrowym. Foto: Shutterstock

Europejska Agencja Kosmiczna ogłosiła plany stworzenia nowego typu rakiety z napędem jądrowym. Silnik oparty na technologii atomowej ma być przełomem w podróżach kosmicznych i umożliwić kolonizację Marsa. W Trójce pytaliśmy o szczegóły.

Europejska Agencja Kosmiczna rozpoczęła wyścig z NASA. Jak przekazano w komunikację, naukowcy z agencji pracują aktualnie nad silnikiem opartym na technologii atomowej. Podkreślają, że nowa technologia ma być przełomem w podróżach kosmicznych i umożliwić kolonizację Marsa.

Do tej pory rakiety wykorzystywały napęd chemiczny i słoneczny. Nie są to jednak formy efektywne na dłuższych dystansach. Nowe rozwiązanie oparte o energię atomową miałoby znacznie zwiększyć zasięg kosmicznych podróży. Agencja finansuje w tym celu program badawczy RocketRoll. W jego ramach naukowcy z Czech i Niemiec pracują nad pierwszym projektem koncepcyjnym, który ma zostać pokazany światu już w 2024 roku.

Prototypy mają stać się fundamentem do dalszej budowy statków zasilanych napędem NEP. ESA planuje pierwszy start tego typu maszyny w 2035 roku.

Posłuchaj

4:15
Rakieta z napędem jądrowym - Europejska Agencja Kosmiczna ogłosiła plany (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Nie tylko napęd atomowy

Przypomnimy, że w listopadzie 2022 roku Europejska Agencja Kosmiczna ogłosiła nazwiska astronautów, którzy będą brali udział w jej przyszłych misjach. Sześciu weszło do składu podstawowego Europejskiego Korpusu Astronautów, zaś jedenastu zasila skład rezerwowy. W grupie rezerwowej znalazł się Polak, Sławosz Uznański. W jeden z rozmów astronauta ocenił, że jego potencjalny lot w kosmos "zależy od tego, czy Polska zbuduje strategię". 

Budżet Europejskiej Agencji Kosmicznej na 2023 rok wynosi 4,9 miliardów euro. Największy procentowy udział mają w nim Niemcy i Francja, a zaraz za nimi Wielka Brytania, Włochy i Hiszpania.

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału reporterskiego: Jacek Frentzel 
Data emisji: 17.05.2023
Godzina emisji: 10.26

IAR/zch

Polecane