Sztuczna inteligencja – pomaga przestępcom i śledczym

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Sztuczna inteligencja – pomaga przestępcom i śledczym
Cyberprzestępcy mają do dyspozycji coraz lepsze narzędziaFoto: Shutterstock/vectorfusionart

Robiący zawrotną karierę ChatGPT jest potencjalnym narzędziem zarówno dla cyberprzestępców, umożliwiającym popełnianie jeszcze bardziej wyrafinowanych oszustw, jak i dla wykrywających internetowe przestępstwa.  

Coraz więcej instytucji zajmujących się cyberbezpieczeństwem zwraca uwagę, że Chat GPT może być używany do przygotowania "cyberpułapek", wykorzystywanych np. w wyłudzeniach pieniędzy. Algorytm ma służyć m.in. do sprawniejszego i dokładniejszego tworzenia linków używanych w tzw. phishingu (kiedy przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję w celu wyłudzenia poufnych informacji, np. danych logowania, danych osobowych, danych karty kredytowej, zainfekowania komputera szkodliwym oprogramowaniem).

Zdaniem specjalistów nie można jednak mówić o rewolucji w internetowym światku przestępczym. – Metody przestępców w zasadzie niespecjalnie się zmieniły ze względu na sztuczną inteligencję. Przyspieszyły się pewne procesy, ostatecznie jednak wiele z tych oszustw nadal bazuje na ludzkich błędach, wywoływanych odpowiednimi zaczepkami – uważa Marcin Maj z serwisu Niebezpiecznik.pl.

Oszustwo coraz doskonalsze

Działanie sztucznej inteligencji może być jednak na tyle precyzyjne, że człowiekowi bardzo trudno będzie się zorientować, że jest oszukiwany. O innych zagrożeniach, jakie niesie ze sobą nowoczesna technologia informatyczna, mówił w Trójce Filip Konopczyński z Fundacji Panoptykon. – Może być używana do celów dezinformacyjnych, do manipulacji, może wykorzystywać nasze podatności psychologiczne, mózgowe do tego, żeby wywierać wpływ czy nas kategoryzować. W najbardziej czarnym scenariuszu może być wykorzystywana przez państwa, żeby tworzyć szczelne, skuteczne systemy zarządzania autorytarnego.

Marcin Maj radzi jednak, by nie obwiniać ChatuGPT za całe zło. – To są tylko dżinsy, które można założyć, napadając na bank. Nie wpadajmy w paranoję, że zaczniemy ścigać ludzi w dżinsach, bo sprawca napadu na bank je nosił – powiedział gość "Trójki przed południem".

Po jasnej stronie mocy

Sztuczna inteligencja ma szansę odkupić swoje "winy", służąc jako narzędzie do ścigania cyberprzestępców. Już teraz Państwowy Instytut Badawczy NASK wykorzystuje ją w zwalczaniu internetowego hejtu czy namierzaniu treści pedofilskich. – To, co robimy, to jest głównie wspomaganie ludzkich moderatów, osób na co dzień zobowiązanych do wykonywania tej pracy. Chodzi o to, żeby przyspieszyć ich pracę i sprawić, by więcej treści miało szansę zostać przeanalizowanych – stwierdziła w "Trójce przed południem" reprezentująca NASK dr Inez Okulska.


Posłuchaj

4:26
Sztuczna inteligencja – pomaga przestępcom i śledczym (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 


***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału reporterskiego: Jakub Witkowski
Data emisji: 17.05.2023
Godzina emisji: 11.35

kc

 


Polecane