Dwór w Śmiłowie – turystyczna atrakcja ziemi świętokrzyskiej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dwór w Śmiłowie – turystyczna atrakcja ziemi świętokrzyskiej
Dwór w ŚmiłowieFoto: www.dworwsmilowie.pl

Charakterystyczny, mansardowy dach i troskliwa opieka prywatnych właścicieli – te cechy wyróżniają dwór w Śmiłowie spośród wielu innych tego typu obiektów w Polsce. Będąc w województwie świętokrzyskim, warto zahaczyć o tę wieś położoną niedaleko Ożarowa.

Pierwsze wzmianki o Śmiłowie pojawiają się w dokumentach z XVI wieku. Związany był on wówczas z rodziną Czyżowskich, właścicielami pobliskiego Czyżowa Szlacheckiego. Pierwsza wieża mieszkalna powstała tutaj w XVIII wieku, gdy majątek był już własnością Aleksandra Szczepanowskiego herbu Korwin. Obecny kształt budowla zaczęła uzyskiwać nieco później, za czasów rodziny Wiercińskich, a jej rozbudowę zakończono z początkiem XX stulecia. W XIX wieku budynek uzyskał swój charakterystyczny, mansardowy dach, uznawany za typowo polski.

Do 1935 roku dwór pozostawał własnością Katarzyny z Wiercińskich i jej męża Cypriana Baczyńskiego herbu Sas. Był on znaną postacią na ziemi świętokrzyskiej. W czasach Księstwa Warszawskiego był m.in. podprefektem powiatu sandomierskiego oraz posłem na sejm. Cztery lata przed wybuchem II wojny światowej posiadłość przejęła firma Janasz i Synowie.

Od posterunku MO po prywatne muzeum

Po zakończeniu wojny dwór podzielił los wielu innych budowli o szlacheckim "rodowodzie". Urządzono w nim posterunek milicji, później świetlicę, stację hodowli roślin i mieszkania pracownicze. Na skutek złego użytkowania budynek popadł w ruinę, aż w końcu, w połowie lat 80., został zakupiony przez Janinę i Bogdana Szczerbowskich, którzy przywrócili mu dawną świetność. Powstało tu muzeum z pięknymi wnętrzami, po których oprowadzają sami właściciele.

Odwiedzając dwór w Śmiłowie, można przy okazji odetchnąć w przylegającym do niego parku krajobrazowym, w którym znajdują się drzewa pamiętające okres pierwszych właścicieli posiadłości.


Posłuchaj

4:00
Dwór w Śmiłowie – turystyczna atrakcja ziemi świętokrzyskiej (Trójka po królewsku)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 

***

Tytuł audycji: Trójka po królewsku
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 17.05.2023
Godzina emisji: 9.29

kc

Polecane