Pałac w Siedlcach. Oczko w głowie księżnej Aleksandry Ogińskiej
2023-05-15, 13:05 | aktualizacja 2023-05-16, 07:05
Siedlce to miasto obfitujące w ciekawe zabytki, wśród nich jest m.in. niezwykła bryła ratusza z XVIII wieku, a także pamiątki związane ze znaną mieszkanką i właścicielką Siedlec – Aleksandrą Ogińską z rodu Czartoryskich. To właśnie jej osobie miasto zawdzięcza największy rozwój, a miejscowy pałac także swój obecny kształt.
– Miejscowość po raz pierwszy była wzmiankowana w latach 40. XV wieku, wówczas jeszcze jako wieś. W tym czasie jej właścicielami była rodzina Gniewoszów herbu Rawicz, którzy w XVI wieku używali również nazwiska Siedleccy. Dzięki staraniom Stanisława Gniewosza Siedleckiego w 1547 roku Siedlce otrzymały przywilej lokacyjny z nadania króla Zygmunta I Starego – opowiada Marek Gaworski.
Twórca potęgi Czartoryskich
O pałacu w Siedlcach pisano już pod koniec XVII wieku. – W pierwszej połowie XVIII wieku został on przebudowany na murowaną barokową rezydencję przez księcia Michała Fryderyka Czartoryskiego, wielkiego kanclerza litewskiego. Była to osoba niezwykle poważana, jeden z twórców potęgi rodu. Zmarł wkrótce po I rozbiorze Polski, który bardzo przeżył. Po nim majątek przejęła jego ukochana córka Aleksandra, żona Michała Kazimierza Ogińskiego, sławnego muzyka swoich czasów – dodaje Trójkowy ekspert.
Czytaj także:
- Zwiedzamy Podlasie. Ruiny zamku w Ciechanowcu
- Gdańsk - zabytkowe kamienice i Twierdza Wisłoujście
- Dwa zamki w mieście pierników: tajemnice toruńskich warowni
Po śmieci ojca Aleksandra zostawiła męża, który oddawał się swoim muzycznym pasjom, i zamieszkała w Siedlcach. – Odnowiła m.in. kościół parafialny, zbudowała szpital dla ubogich, utrzymywała szkółki dla młodzieży i powiększyła ratusz, który otrzymał piorunochron. Wybrukowała także część ulic – wylicza rozmówca Marty Piaseckiej.
Wysmakowane życie kulturalne
Z jej inicjatywy powstał także klasycystyczny pałac w kształcie zbliżonym do podkowy. – W głównej części budowli znajduje się niezwykle charakterystyczny czterokolumnowy portyk, po bokach skrzydła w kształcie odwróconej litery L, co utworzyło tzw. dziedziniec honorowy. Równocześnie z pracami w pałacu w miejscu barokowych ogrodów ukształtowano park krajobrazowy ze stawami, kanałami i wieloma budowlami parkowymi – mówi Marek Gaworski.
Posłuchaj
Park w Siedlcach był niezwykle pięknym założeniem ogrodowo-parkowym. Był to tak zwany park sentymentalny. Pośród ozdobnych budowli znajdował się m.in. domek na sztucznej skale, belweder, meczet, chata pasterska czy łaźnia. – W takim pięknym otoczeniu księżna witała m.in. króla Stanisława Augusta z bratem prymasem i setkami innych gości. Za jej czasów w pałacu organizowano koncerty, wieczory poetyckie, sztuki teatralne czy opery – wylicza gość Trójki.
Pałac Ogińskich w Siedlcach/Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach
***
Tytuł audycji: Trójka po królewsku
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 15.05.2023
Godzina emisji: 9.27
gs