Czy empatia w pracy przyda się bardziej niż IQ?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy empatia w pracy przyda się bardziej niż IQ?
Testy na inteligencję wciąż odgrywają ważną rolę w naborze do niektórych zawodówFoto: Shutterstock/New Africa

Testom na inteligencję poddawani są przedstawiciele różnych profesji. Jednak coraz większą rolę, zwłaszcza wśród kadry zarządzającej, zaczyna odgrywać tzw. inteligencja emocjonalna, która może okazać się ważniejsza od wysokiego IQ.

Wśród zawodów, których adepci muszą przejść obowiązkowe testy na inteligencję, jest na przykład kierowca miejskiego autobusu. Ubiegający się o taką posadę pracownik warszawskiego ZTM musi wykazać się m.in. umiejętnością logicznego myślenia.

– Kierowca podczas jazdy podejmuje nieraz kilkanaście decyzji w ciągu minuty, dlatego ta sprawność intelektualna musi być dosyć wysoka – tłumaczyła w Trójce dr Ewa Odachowska, psycholog z Instytutu Transportu Samochodowego. – Chodzi też o konieczność rozumienia sytuacji drogowej, informacji płynących ze znaków i otoczenia okołodrogowego, a także brania odpowiedzialności za swoje zachowanie. Mówimy więc o dojrzałości intelektualnej i emocjonalnej.

Ludzkie emocje kontra intelekt maszyn

A skoro już mowa o dojrzałości emocjonalnej, to jest ona coraz częściej brana pod uwagę przy doborze kadry menedżerskiej. – Do tej pory o inteligencji emocjonalnej w przywództwie mówiło się mało. Empatia często nie jest obszarem rozwoju w organizacjach. Co więcej, w biznesie do tej pory mało się mówiło o uczuciach, to budzi duże kontrowersje – stwierdziła Małgorzata Jakubisz, trenerka przywództwa i coach z Akademii Lidera Przyszłości w Warszawie.

Inteligencja emocjonalna w przyszłości może się okazać naszą najważniejszą bronią w starciu ze sztuczną inteligencją, której możliwości intelektualne są o wiele większe od ludzkich. Dlatego coraz większą wagę rekrutujący do pracy przywiązują do tzw. kompetencji miękkich, takich jak samoświadomość, samokontrola, empatia, asertywność, umiejętność pracy w zespole oraz radzenia sobie w zmieniającym się środowisku. Od encyklopedycznej wiedzy czy zdolności do rozwiązywania logicznych łamigłówek ważniejsza staje się zatem na przykład umiejętność wychwytywania i rozwiązywania problemów innych ludzi.


Posłuchaj

3:35
Czy empatia w pracy przyda się bardziej, niż IQ? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 


***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Karol Gnat
Autor materiału: Jakub Witkowski
Data emisji: 16.05.2023
Godzina emisji: 7.17

kc

Polecane