Rewolucje naukowe, czyli 26. Piknik Naukowy Polskiego Radia i CN Kopernik. [NIE MOŻE CIĘ TAM ZABRAKNĄĆ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Rewolucje naukowe, czyli 26. Piknik Naukowy Polskiego Radia i CN Kopernik. [NIE MOŻE CIĘ TAM ZABRAKNĄĆ]
Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik to od 25 lat pokazy i doświadczenia dla najmłodszych. W tym roku znów ich nie zabraknie. Przed nami 26 edycja wydarzenia, na stadionie PGE Narodowy w Warszawie. Na zdjęciu jeden z kadrów z ubiegłorocznej edycji. Foto: Cezary Piwowarski/PR

Stu wystawców, sześć stref tematycznych, roboty, wykłady i eksperymenty dotyczące m.in. DNA i wiele inny różnych atrakcji: to wszystko czeka na tych, którzy odwiedzą 26. Piknik Naukowy na PGE Narodowym. Organizatorzy zapewniają, że każdy znajdzie coś dla siebie. Sprawdź, co przygotowaliśmy! 

  • Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik odbędzie się w sobotę, 27 maja na PGE Narodowym w godzinach 11-20. Wstęp wolny
  • Wśród wielu atrakcji znajdzie się także duża reprezentacja robotów. Z Kopernikiem będzie można porozmawiać, z innym robotem zagrać w warcaby. Będzie też możliwość uściśnięcia robotycznej ręki

Rewolucje naukowe i eksperymenty

Kopernikański model astronomiczny, mechanika Newtona, teoria względności Einsteina były przełomowe w dziejach nauki i kluczowych przemian myśli człowieka. – Tegoroczne hasło "Rewolucje naukowe" jest poniekąd związane z 550. Urodzinami Mikołaja Kopernika, które przypadają w tym roku i świętujemy je przez cały rok. Ale to jest tylko przyczynek do tego, aby przyjrzeć się różnego rodzaju rewolucjom naukowym, czyli kamieniom milowym w rozwoju nauki – mówi Katarzyna Nowicka, rzecznik prasowa Centrum Nauki Kopernik. – I tutaj, na stanowiskach piknikowych, będziemy mogli obserwować bardzo różne, bardzo ważne wydarzenia, odkrycia i zjawiska obserwować. Będziemy mogli także eksperymentować z nimi i dzięki temu, poznawać je bliżej – zachęca.

Porozmawiać z Kopernikiem, zagrać z robotem

– Będzie całkiem sporo stanowisk poświęconych Mikołajowi Kopernikowi. Na przykład przywieziemy naszego robota Kopernika. Można z nim porozmawiać na każdy temat, gdyż porozumiewa się z nami dzięki modelowi językowemu GPT3. Nie jest zaprogramowany: na każde pytanie odpowiada sam z siebie i dzięki wiedzy, którą posiada – zapewnia Katarzyna Nowicka.

Nie będzie to jedyny robot na Pikniku Naukowym: przybędzie ich naprawdę spora delegacja. Będzie można obejrzeć roboty humanoidalne i robotyczne dinozaury, będzie można zagrać z robotem w warcaby i uścisnąć robotyczną dłoń. – Wygląda jak przedramię z dłonią i jest w stanie podnieść 20 kg! – opowiada rzeczniczka CN Kopernik.

26. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik odbędzie się w sobotę, 27 maja, w godzinach 11-20 na PGE Narodowym. Wstęp wolny. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej wydarzenia pikniknaukowy.pl.

 

26. Piknik Naukowy 2023 | REWOLUCJE NAUKOWE/YouTube Polskie Radio


Posłuchaj

4:04
Co się będzie działo na 26. Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik na PGE Narodowym (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Witold Lazar
Autorka materiału reporterskiego: Monika Suszek
Data emisji: 15.05.2023
Godzina emisji: 11.40

pr

Polecane