Muzeum Poczty i Telekomunikacji – 465 lat historii obrotu przesyłkami

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Muzeum Poczty i Telekomunikacji – 465 lat historii obrotu przesyłkami
Eksponaty prezentowane na wystawie w Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu. Foto: Maciej Kulczyński/PAP

Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu jest jedyną w Polsce placówką muzealną, która gromadzi zabytki stanowiące świadectwo działalności poczty na ziemiach polskich. W tym Poczty Polskiej, założonej przez króla Zygmunta Augusta w 1558 roku. Jakie perełki skrywają przygotowane wystawy?

Muzeum Poczty i Telekomunikacji zostało utworzone w 1921 roku w Warszawie. Od 1956 roku mieści się w zabytkowym gmachu Poczty Głównej we Wrocławiu. – Niegdyś był to najwyższy budynek w tej części Europy. Jest tym ciekawszy, że ma 43 metry wysokości i został zbudowany z pięknej, czerwonej cegły. To naprawdę godna siedziba dla naszego muzeum – podkreśliła w rozmowie Monika Orzech-Myrlak z Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu.

Pocztówki na Noc Muzeów

– Podczas tegorocznej Nocy Muzeów będzie można zobaczyć nas w dwóch miejscach. Pierwszym z nich jest siedziba naszego muzeum. Organizujemy tam specjalne miejsce, w którym każdy chętny będzie mógł stworzyć kartkę pocztową. Wszystko będzie obracało się wokół głównego bohatera naszej wystawy  Mikołaja Kopernika. Co ważne, dla zainteresowanych dostępne będzie zwiedzanie kuratorskie – podkreślała gość audycji "Zapraszamy na weekend". 

– W ciągu kolejnych dni zaangażowani będziemy także w świętowanie Dni Odry. Z tego powodu już teraz będzie można spotkać się z nami przy bulwarach. To tam chętni nauczą się pisania kartek, zgodnie z tradycyjnymi formami kaligrafii – zaznaczyła Monika Orzech-Myrlak.

Formy komunikacji

– Wszystkie formy komunikacji, jakie znamy, pięknie łączą się ze sobą w naszym muzeum. Na wystawie poświęconej telekomunikacji można zobaczyć, jak rozwijała się jej historia. Od pierwszych telegrafów, przez prototypy aparatów telefonicznych, aż po piękne drewniane telefony. Zainteresowanie będą mogli zobaczyć, jak kształtowała się ta historia i w jaki sposób rozwiała się technologia – podkreślała gość Witolda Lazara. 

Posłuchaj

4:35
Muzeum Poczty i Telekomunikacji - historia przedstawiona na ogromnej wystawie (Zapraszamy na weekend/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Witold Lazar
Goście: Monika Orzech-Myrlak (Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu)
Data emisji: 12.05.2023
Godzina emisji: 11.39

Polecane