Filmowa noc w łódzkim Muzeum Kinematografii
2023-05-10, 17:05 | aktualizacja 2023-05-10, 17:05
Jak Łódź zmieniała się z miasta robotniczego w filmowe? Jak powstawała znana animacja "Zabij to i wyjedź z tego miasta"? To tylko niektóre rzeczy, jakich będzie można się dowiedzieć, odwiedzając łódzkie Muzeum Kinematografii w przypadającą w najbliższą sobotę (13 maja) Noc Muzeów.
Wizytę w łódzkim Muzeum Kinematografii najlepiej zacząć od odwiedzenia wystawy stałej pt. "Łódź filmowa". Pokazuje ona, jak to robotnicze i przemysłowe miasto przemieniło się po II wojnie światowej w stolicę polskiej kinematografii. Dużą atrakcją jest też Fotoplastikon, który na Noc Muzeów zyska nową zawartość.
– Specjalnie na tę okazję zdecydowaliśmy się wymienić przezrocza stereoskopowe na takie, które będą zawierały kadry z filmów związanych z Łodzią, takich jak "Ziemia obiecana" Andrzeja Wajdy. To będzie wyjątkowa okazja, żeby móc zobaczyć to na własne oczy – mówiła w Trójce Karolina Czepkiewicz z Muzeum Kinematografii w Łodzi.
Wśród innych dostępnych eksponatów znajdują się zabawki optyczne oraz sprzęt filmowy. W muzeum można też zajrzeć do sal poświęconych łódzkiej filmówce oraz tamtejszej Wytwórni Filmów Fabularnych.
Warsztat Wilczyńskiego na wyciągnięcie ręki
Miłośników polskiej kinematografii z pewnością zainteresuje wystawa czasowa prezentująca autorską metodę tworzenia filmów Mariusza Wilczyńskiego, autora animacji "Zabij to i wyjedź z tego miasta", która powstawała przez czternaście lat. – Stwierdziliśmy, że ta wystawa cieszy się taką popularnością, że nie moglibyśmy zrezygnować z pokazania jej gościom, którzy zdecydują się być z nami w tę sobotę – powiedziała gość "Trójki do trzeciej".
Na wystawie pokazano szkice, dekoracje i projekty postaci wykorzystane w filmie, sam proces jego tworzenia przez Wilczyńskiego i jego współpracowników, a także sceny, które nie znalazły się w ostatecznej wersji tego obsypanego nagrodami obrazu. – To gratka dla wszystkich zainteresowanych animacją, ale też Łodzią, bo tego miasta jest tam dużo – stwierdziła Karolina Czepkiewicz.
Posłuchaj
Czytaj też:
- Noc Muzeów 2023. Bartosz Zmarzlik, Patryk Dudek, Maciej Janowski czekają w Muzeum Sportu i Turystyki
- Warszawska Noc Muzeów – zagraj na kultowym komputerze lub konsoli
***
Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Karolina Czepkiewicz (Muzeum Kinematografii w Łodzi)
Data emisji: 10.05.2023
Godziny emisji: 14.38
kc