Mariaż klasyki z nowoczesnością. Kryptopocztówki Polskiego Radia i Poczty Polskiej
2023-05-09, 15:05 | aktualizacja 2023-05-10, 14:05
– Dzięki temu pomysłowi młodzi ludzie mogą zbierać pocztówki i w dodatku poznawać historię muzyki poważnej związanej z Polskim Radiem i z Polską – mówi prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska na temat nowego, wirtualnego projektu, realizowanego przez rozgłośnię wspólnie z Pocztą Polską.
Atrakcyjne graficznie, a do tego opatrzone podkładem dźwiękowym zaczerpniętym z klasyki polskiej muzyki – takie są wirtualne kryptopocztówki, wydane pod szyldem "Motywy pocztowe" przez Pocztę Polską we współpracy z Polskim Radiem. Jak zapewnia wiceprezes Poczty Polskiej Wiesław Włodek, jest to projekt pionierski na skalę światową. – Gdy pobierzemy kryptopocztówkę i klikniemy w nią, to zacznie ona grać – objaśniał gość "Trójki do trzeciej".
Dobór muzyki do kryptopocztówek leżał po stronie Polskiego Radia. – Było oczywiste, że musi być tam obecny Fryderyk Chopin i jego Polonez A-dur. Gdy oglądałam grafikę, a na niej dyliżans pocztowy, automatycznie skojarzyło mi się to z polonezem "Pożegnanie Ojczyzny" Ogińskiego – opowiadała Bogna Kowalska, dyrektor Agencji Muzycznej PR. W pozostałych dwóch kryptopocztówkach słyszymy Serenadę op. 2 Mieczysława Karłowicza i Koncert f-moll op. 21 na fortepian i orkiestrę Chopina.
Wirtualna ofensywa Poczty Polskiej
Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska liczy, że projekt zyska popularność wśród młodych ludzi. – Jako że nie zbierają oni znaczków, tak jak to się robiło w dawnych czasach, dzięki temu pomysłowi, wejściu w wirtualny świat, młodzi ludzie mogą zbierać pocztówki i w dodatku poznawać historię muzyki poważnej związanej z Polskim Radiem i z Polską.
Każda z czterech krytptopocztówek zostanie wydana w ograniczonym nakładzie tysiąca sztuk. Na tym jednak nie kończą się pomysły Poczty Polskiej na wirtualne przedsięwzięcia. Jeszcze w tym roku chce ona zaproponować swoim klientom kolejną atrakcję. – Proszę sobie wyobrazić, że pan jest w dowolnym miejscu na kuli ziemskiej i wchodzi pan na stronę naszej grupy. Oprócz tego, że wybiera pan piękny widok i projektuje własny znaczek, do kartki, którą pan wysyła, dobiera pan jeszcze muzykę i składa życzenia dźwiękowe. Jest to drukowane przez nas i wysyłane do wskazanej osoby – tłumaczył reporterowi Trójki Wiesław Włodek.
Posłuchaj
Przeczytaj więcej na temat kryptopocztówek "Motywy pocztowe".
***
Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Autor materiału: Józef Niewiarowski
Data emisji: 9.05.2023
Godzina emisji: 14.16
kc