"To nasze wspólne święto". Paweł Łatuszka w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"To nasze wspólne święto". Paweł Łatuszka w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja
Paweł Łatuszka opowiedział o wspólnej historii Polski i BiałorusiFoto: PR3

– Chciałbym złożyć Polkom i Polakom najlepsze życzenia z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja. Zawsze mówię, że jest to nasze wspólne święto – powiedział na antenie Programu 3 Polskiego Radia białoruski opozycjonista Paweł Łatuszka.

– Chciałem złożyć wszystkim Polkom i Polakom najlepsze życzenia z okazji naszego wspólnego Święta Narodowego Trzeciego Maja. Tak zawsze mówiłem, kiedy byłem ambasadorem Białorusi we Francji i w Hiszpanii, na przyjęciach z okazji Święta Konstytucji 3 Maja, i gdy ambasadorowi Polski składałem życzenia – powiedział Paweł Łatuszka.

Zwrócił też uwagę na problematyczną kwestię pamięci historycznej. – Po tym, jak Białoruś stała się częścią ZSRR, tamtejsze władze niszczyły naszą historię i chciały wymazać ze świadomości Białorusinów, że Święto Narodowe Trzeciego Maja jest naszym wspólnym świętem. Tak naprawdę Białoruś była w Wielkim Księstwie Litewskim – podkreślił.

Wspólna historia Polski i Białorusi

Gość audycji przypomniał, że "podczas uchwalania konstytucji w 1791 r. marszałek konfederacji szlachty Wielkiego Księstwa Litewskiego Kazimierz Nestor Sapieha, który był bardzo mocno związany z ziemią białoruską, faktycznie zadecydował o przyjęciu ustawy".

Białoruski opozycjonista zaznaczył też: "Szczycimy się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą konstytucją Europy. Podkreślę, że my wciąż jesteśmy częścią Europy, historii europejskiej oraz światowej, i byliśmy razem liderami na świecie".

Święto Narodowe Trzeciego Maja

W środę w Polsce jest obchodzone Narodowe Święto Trzeciego Maja, przypadające w rocznicę uchwalenia przez Sejm Czteroletni w 1791 roku Konstytucji 3 maja. Pierwsza polska ustawa zasadnicza była drugą na świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych, i pierwszą w Europie spisaną konstytucją. Przeszła do historii jako Konstytucja 3 maja. Jej twórcy inspirowali się myślą polityczną i społeczną europejskiego oświecenia oraz konstytucją amerykańską z 1787 r.

11 artykułów Ustawy Rządowej wprowadzało m.in. trójpodział władzy, monarchię dziedziczną oraz opiekę prawną nad chłopami i mieszczaństwem, a także znosiło liberum veto. I choć ustawa zasadnicza przyjęta przez Sejm Czteroletni obowiązywała jedynie 14 miesięcy, była symbolem dążenia do odrodzenia narodowego przez cały okres zaborów.

Najczęściej czytane

Posłuchaj

15:08
Pawieł Łatuszka o wspólnej historii Polski i Białorusi ("Salon polityczny Trójki"/Program 3 Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Audycja: Salon Polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Paweł Łatuszka (białoruski opozycjonista)
Data emisji: 3.05.2023
Godzina emisji: 8.45

ng/kc

Polecane