Jakie są barwy flagi narodowej i ich znaczenie?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jakie są barwy flagi narodowej i ich znaczenie?
Polacy są zaproszeni do wyeksponowania barw narodowych w związku ze Świętem Flagi Narodowej i Dniem Polaków i Polonii za granicą.Foto: shutterstock

Jakie powinno być nasycenie barw, odcieni i jasności flagi? W jaki sposób kolory ewoluowały i jaka jest ich historia? - O znaczeniu barw w Trójce mówiła dr inż. Marta Gajadhur z Zakładu Technologii Poligraficznych Wydziału Mechaniczno-Technologicznego Politechniki Warszawskiej.

2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczpospolitej. Święto zostało ustanowione uchwałą Sejmu w 2004 roku, by propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych. Wybór daty był nieprzypadkowy  2 maja 1945 roku polscy żołnierze z 1 Dywizji Kościuszkowskiej, po zdobyciu stolicy hitlerowskich Niemiec, zawiesili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie.

Jakie są dokładnie polskie barwy narodowe? 

– Wszystkie szczegóły są zapisane w dzienniku ustaw, który definiuje liczbowo barwy zarówno dla koloru białego, jak i czerwonego. Co ważne, w zapisie zdefiniowano również odchylenia barwne, które mogą w tych kolorach wystąpić. Dla czerwonego jest to osiem jednostek, a dla białego cztery. Wszystko wynika z trudności dostosowania zgodności barw dla ciemnych kolorów – wyjaśniała w Trójce dr inż. Marta Gajadhur z Zakładu Technologii Poligraficznych Wydziału Mechaniczno-Technologicznego Politechniki Warszawskiej.

– Warto zaznaczyć, że na przestrzeni lat zmieniał się odcień koloru czerwonego. W 1921 roku doprecyzowano, że ma być to kolor karmazynowy, czyli o większej intensywności czerwieni. W 1927 roku zmieniono go na cynober, czyli czerwień z większym udziałem żółtego. Barwa ta funkcjonowała do 1980 roku, kiedy zdefiniowano liczbowe współrzędne kolorów, a czerwony został ustanowiony pomiędzy karmazynowym a cynobrem  doprecyzowała gość Programu 3 Polskiego Radia. 

Posłuchaj

6:57
Jakie są dokładnie polskie barwy narodowe? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Znaczenie barw 

Polska flaga składa się z dwóch równych, poziomych pasów - białego i czerwonego. Oficjalnie została uznana za symbol narodowy w 1919 roku, rok po uzyskaniu przez Polskę niepodległości. Same barwy uznawane były za narodowe już znacznie wcześniej. Jako jedne z nielicznych na świecie mają pochodzenie heraldyczne, czyli wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego.

Posłuchaj

8:37
Historia flag państwowych rozpoczyna się pod koniec XVIII wieku. Maria Więckowska z Muzeum Historii Polski  (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Biel pochodzi od orła, godła Polski, oraz od bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła. Poza granicami Polski oficjalnym symbolem naszego kraju jest flaga z polskim orłem na białym pasie. Używa się jej jedynie w celach dyplomatycznej reprezentacji Rzeczypospolitej Polskiej.

Polskie symbole narodowe – film edukacyjny / IPNtvPL

Flagę należy otaczać czcią

Kwestie prawne związane z polskimi symbolami narodowymi reguluje ustawa o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych. Została uchwalona w 1980 roku, później była wielokrotnie nowelizowana. Zgodnie z ustawą każdy może legalnie wywieszać flagę narodową nie tylko z okazji świąt państwowych, ale także z okazji uroczystości i wydarzeń z życia prywatnego. Towarzyszy temu jeden warunek - flaga ma być otoczona należną czcią i szacunkiem.

Posłuchaj

7:45
Polskie symbole narodowe. Godło, flaga i hymn towarzyszą mieszkańcom Polski codziennie w szkołach, urzędach czy podczas wydarzeń sportowych i świąt narodowych. - Doktor Adam Podlewski – IPN (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr FiranRadosław Nałęcz
Gość: dr inż. Marta Gajadhur (Zakład Technologii Poligraficznych Wydziału Mechaniczno-Technologicznego Politechniki Warszawskiej)
Data emisji: 2.05.2023
Godzina emisji: 7.12

IAR/zch

Polecane