Góry Izerskie przyciągają żyjących aktywnie! Audycja z Polany Jakuszyckiej [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Góry Izerskie przyciągają żyjących aktywnie! Audycja z Polany Jakuszyckiej [POSŁUCHAJ]
Plenerowe studio Trójki gościło na Polanie Jakuszyckiej. - To idealne miejsce dla wszystkich, którzy chcą żyć aktywnie - zapewniali goście Programu 3 Polskiego RadiaFoto: PR

"Biało-czerwona majówka na Polanie" - pod taką nazwą nadawana była audycja specjalna wprost z Polany Jakuszyckiej. W plenerowym studiu Trójki gościli m.in.: Maja Włoszczowska, Robert Maćkowiak i Mateusz Sochowicz. 

Góry Izerskie to doskonałe miejsce do aktywnego spędzania czasu. To właśnie tu trenuje Maja Włoszczowska, dwukrotna wicemistrzyni olimpijska, złota medalistka Mistrzostw Świata i Europy, najbardziej utytułowana polska kolarka, a zarazem ambasadorka miejsca.

Izery nazywa swoim drugim domem. W tych rejonach ma przejechanych tysiące godzin na rowerze górskim. Wszystko to sprawia, że utalentowana kolarka doskonale się kwalifikuje do bycia przewodnikiem po górskich szlakach spod czeskiej granicy.

"

– Jakuszyce to magiczne miejsce. Panuje tu mikroklimat, który sprawia, że zima utrzymuje się bardzo długo. W ostatnich latach jest ona zdecydowanie słabsza, ale wciąż jest na tyle śniegu, by amatorzy narciarstwa biegowego mogli nacieszyć się niesamowitymi warunkami – opowiadała w Trójce Maja Włoszczowska.  Tutejsze rejony to wiele kilometrów tras o łagodnym przebiegu. Izery są doskonałym miejscem zarówno dla tych, którzy chcą się zmęczyć na trasie, jak i dla osób, które po prostu chcą aktywnie spędzić czas, pokonując niewielkie przewyższenia – zaznaczyła.  Przede wszystkim spędzamy tutaj czas z naturą. Jesteśmy daleko od zgiełku cywilizacji i możemy odpocząć – podsumowała. 

Posłuchaj

4:34
Maja Włoszczowska: "Jakuszyce to magiczne miejsce" (Białoczerwona Majówka na Polanie/ Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Plenerowe studio Trójki na Polanie Jakuszyckiej Plenerowe studio Trójki na Polanie Jakuszyckiej / PR

Izery przyciągają sportowców

Gościem plenerowego studia Trójki był także Robert Maćkowiak - były polski lekkoatleta, wielokrotny medalista mistrzostw świata i Europy. – Przez jakiś czas byliśmy najlepszą sztafetą na świecie. W tym roku obchodzimy ćwierćwiecze od wybiegania rekordu Polski. Miało to miejsce w Nowym Jorku. Przegraliśmy tam tylko ze sztafetą amerykańską. Nasz rezultat do dziś jest na piątym miejscu rekordów w historii biegów sztafetowych – mówił podczas spotkania. 

Posłuchaj

6:56
Robert Maćkowiak: "Przez jakiś czas byliśmy najlepszą sztafetą na świecie" (Białoczerwona Majówka na Polanie/ Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Plenerowe studio Trójki, a w nim Michał Żołądkowski i jego gość Robert Maćkowiak - były polski lekkoatleta. Wielokrotny medalista mistrzostw świata i Europy. Plenerowe studio Trójki, a w nim Michał Żołądkowski i jego gość Robert Maćkowiak - były polski lekkoatleta. Wielokrotny medalista mistrzostw świata i Europy.

Odczarowanie Jakuszyc

Podczas ciepłych miesięcy wszelkie aktywności związane z bieganiem na nartach uprawia się na tzw. nartorolkach. Darek Urbanowicz postanowił sprawdzić, jak to jest biegać na nartach – bez śniegu. – Sama technika jest identyczna. Różnica jest w sprzęcie i w odczuciach. Wiązania, kijki i buty są te same. Zamiast nart mamy jednak kółka – usłyszeliśmy w materiale. – Na początek warto rozpocząć od ćwiczeń równoważnych na trawie. Pamiętajmy oczywiście o ogólnej rozgrzewce – przypomniał Robert Maćkowiak. 

Posłuchaj

3:40
W sezonie letnim- nartorolki. Jak zacząć? (Białoczerwona Majówka na Polanie/ Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Mateusz Sochowicz gościł w plenerowym studiu Trójki. Mateusz Sochowicz gościł w plenerowym studiu Trójki

Plenerowe studio Programu 3 Polskiego Radia odwiedził Mateusz Sochowicz. Sportowiec może być inspiracją dla wielu: zawodowy saneczkarz podczas treningu na zimowych igrzyskach olimpijskich w Yanqing połamał obie nogi. Już po czterech miesiącach znów startował na torach. 

– Średnia prędkość podczas zjazdu dochodzi do 130 km na godzinę, Mój rekord padł w Vancouver i wyniósł ponad 147 km. Podczas zjazdu koncentracja jest pełna, trzeba dać z siebie wszystko – mówił w studiu Trójki Mateusz Sochowicz.

Posłuchaj

7:19
Mateusz Sochowicz: podczas zjazdu koncentracja jest pełna (Białoczerwona Majówka na Polanie/ Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Michał Żołądkowski
Autor rozmów: Dariusz Urbanowicz
Data emisji: 2.05.2023
Godzina emisji: 9.05-12.00

zch

Polecane