Operowy piknik i inne atrakcje w Łazienkach z okazji Dnia Flagi RP
2023-05-01, 16:05 | aktualizacja 2023-05-01, 16:05
Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej obchodzony 2 maja, to czas pamięci o ważnych kartach w historii Polski, ale również czas towarzyszących temu różnych pikników i zabaw. I właśnie na taki piknik zaprasza Biuro "Niepodległa" do Łazienek Królewskich w Warszawie: czeka tam na dzieci i dorosłych mnóstwo atrakcji!
- Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej jest obchodzone już po raz 19.
- "Iskry Niepodległej" to widowisko Biura "Niepodległa" o wybitnych Polkach i Polakach, którzy zmieniali świat. Umieszczono je w specjalnie zaprojektowanej naczepie ekspozycyjnej, dzięki czemu może podróżować po Polsce.
Biało czerwona #mojaflaga
– Od 2018 roku prowadzimy tę akcję wszystkich Polaków i przyjaciół Polski, bo 2 maja to przecież również Święto Polonii: zapraszamy do wywieszenia flagi, wyeksponowania naszych barw narodowych. Ale oprócz wywieszania flagi możemy również zrobić zdjęcie, zamieścić je na mediach społecznościowych i z hasztagiem #mojaflaga zostać ambasadorem tej akcji – zachęca Karol Gajewski, zastępca dyrektora Biura Programu "Niepodległa". – W zeszłym roku było to 1,5 mln odwiedzających, więc zasięg mamy bardzo duży. Oglądają nas sportowcy, artyści oraz zwykli obywatele – wskazuje.
Operowy piknik i wiele atrakcji
– We wtorek, 2 maja, zaczynamy o godz. 12 "Operowy piknik z "Niepodległą" w Łazienkach Królewskich przy Myśliwieckiej. Miejsce jest nieprzypadkowe, bowiem w tym miejscu zostanie wybudowana siedziba Polskiej Opery Królewskiej. To będzie wiele godzin wspólnego muzykowania, wspólnych warsztatów dla małych i dużych – opowiada rozmówca Katarzyny Cygler. – Oprócz sceny będą rozstawione cztery namioty, a w nich cztery strefy edukacyjne. W jednym dzieci będą mogły rysować i projektować "Polską Operę Narodową", w innym rysować flagę, w jeszcze innym na mapie Polski zaznaczać różne ważne miejsca. Mamy tez namiot "Polska historia", gdzie będzie można zagrać w gry planszowe: m.in. "ORP Orzeł", "Niepodległa", "Niedźwiedź Wojtek", "Bitwa Warszawka i kilka innych – wylicza.
"Iskry Niepodległej" ruszają w Polskę
– W poniedziałek 1 maja o 12 w Sulejówku miała miejsce inauguracja naszego TIR-a, czyli Mobilnego Centrum Edukacyjnego. Jest to projekt w którym chcemy za pomocą nowoczesnych technologii realizować politykę pamięci, przedstawiać historię w sposób nowoczesny – tłumaczy dyr. Gajewski. – "Iskry Niepodległej" to projekt przedstawiający wybitne Polki i Polaków, których cechą wspólną było to, że swoją pomysłowość potrafili przekuć na działanie, którego efekty były często na skalę światową. To odkrycia, które towarzyszą nam nawet do dzisiaj – wskazuje.
Przeczytaj także
- Biało-czerwone barwy w naszych domach. Trwa akcja #flaga
- Dzień Flagi i święto Polonii. Jak świętują Polacy w odległych zakątkach świata?
- Barwy narodowe i historia polskiej flagi
Iskry Niepodległości/O projekcie/YouTube Niepodległa
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Karol Gajewski (zastępca dyrektora Biura Programu "Niepodległa").
Data emisji: 1.05.2023
Godzina emisji: 14.26
pr