Anita Jancia: aktywność determinuje moją pracę aktorską

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Anita Jancia: aktywność determinuje moją pracę aktorską
W najnowszym wydaniu "Loginu: aktywni" gościć będziemy Anitę JancięFoto: Radoslaw NAWROCKI / Forum

Jak sama o sobie mówi, aktorka aktywna. Faktycznie można się przekonać, że Anita Jancia cały czas jest w sportowym pędzie: a to rowery, a to narty, a to wspinaczka, czy morsowanie w górskich potokach. Porzuciła Warszawę, by wrócić w rodzinne strony – jej ukochane Beskidy. Gra w Teatrze Polskim w Bielsku Białej. Również w jej aktorstwie nie brakuje wątków sportowych – wciela się bowiem w rolę Wandy Rutkiewicz w wystawianym od 2017 roku monodramie "Wanda". 

Jak przyznaje Anita Jancia w rozmowie z Dariuszem Urbanowiczem, sport towarzyszy jej w życiu od najmłodszych lat. – Chyba wywodzę się ze sportu. (...) Myślę, że nie przeżyłabym miesiąca bez ruchu. Czuję, że wtedy to jest dzień stracony – przyznaje gość "Loginu: aktywni".

Jednocześnie artystka dodaje, że aktywność determinuje również jej pracę aktorską. Widać to między innymi w monodramie "Wanda". – "Wanda" jest taka, a nie inna, bo moja fizyczność zdeterminowała ten spektakl. Przez to, że jestem sprawna, mogłam pokazać fizyczność Wandy Rutkiewicz i jej determinację. Przez to, że sama uprawiam sport, przeniosłam do roli emocje i ruch oraz pokazałam to swoim ciałem – opowiada Anita Jancia.

Najczęściej czytane:

Dążenie do celu

Po raz pierwszy w rolę słynnej himalaistki Anita Jancia wcieliła się w październiku 2017 roku. Blisko sześć lat później artystka przyznaje, że rola Wandy Rutkiewicz zmieniła jej życie. – Na pewno wiem, czego chcę. Żyję tak, jak chcę, w miejscu, w którym chcę, i wykorzystuję życie w sposób dla mnie odpowiedni – wyjaśnia Anita Jancia.

– Fascynuje mnie siła i niezależność Wandy Rutkiewicz oraz to, że wyprzedzała swoje czasy. Myślała inaczej i chciała coś osiągnąć. W spektaklu pytam, dlaczego o kimś, kto konsekwentnie dąży do celu, mówi się, że ma męskie cechy charakteru. Teraz ta granica się zaciera i wydaje mi się, że Wanda była tego prekursorką – przyznaje aktorka. – W środowisku zarzucano jej, że jest egoistyczna i myśli tylko o sobie. Wydaje mi się jednak, że była kobietą wiedzącą, czego chce i konsekwentnie dążyła do wyznaczonego celu – ocenia gość Programu 3 Polskiego Radia.

Ponadto w audycji:

Maciej Rutkowski, aktualny mistrz świata w windsurfingowej formule PWA, przygotowuje się do obrony tytułu. Sportowiec rozpocznie zmagania niedługo po weekendzie majowym. O rywalizacji w tej formule windsurfingowej, jak również innych okołosportowych pasjach i prowadzeniu podcastów, mistrz świata opowiedział w rozmowie z Krzysztofem Łoniewskim. 


Posłuchaj

1:26:33
Anita Jancia: chyba wywodzę się ze sportu (Login: aktywni/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Login: aktywni
Prowadzi: Witold Lazar
Data emisji: 29.04.2023
Godziny emisji: 15.07

qch/kul

Polecane