Wanda Rutkiewicz: jaką była osobą?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wanda Rutkiewicz: jaką była osobą?
Wanda RutkiewiczFoto: PAP/J. Łysyszyn

Legenda polskiej i światowej himalaistyki, pierwsza kobieta, która zdobyła K2, trzecia, która weszła na Mount Everest. Wanda Rutkiewicz to jedna z patronek roku 2022. Od dzisiaj w Trójce czytana jest jej powieść: "Na jednej linie", opowiadająca między innymi o jej pierwszych wspinaczkach w Karkonoszach, a przede wszystkim o wyprawie na Mount Everest w 1978 roku.

  • Wanda Rutkiewicz zdobyła Mount Everest jako pierwsza Polka, pierwsza Europejka i trzecia kobieta na świecie. Dokonała tego 16 października 1978 roku, w dniu, kiedy Karol Wojtyła został wybrany na papieża.
  • 23 czerwca 1986 roku jako pierwsza kobieta na świecie stanęła na szczycie K2. Za to osiągnięcie została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa.
  • Polka zginęła 30 lat temu, w maju 1992 roku, podczas ataku szczytowego na Kanczendzongę, który podjęła z meksykańskim himalaistą Carlosem Carsolio. To on widział ją ostatni 12 maja po południu na wysokości ponad 8200 m, a więc ok. 300 metrów pod szczytem. Ciała Wandy Rutkiewicz nigdy nie odnaleziono.

Pierwsze sukcesy

– Jej mentorką była Halina Krüger-Syrokomska: starsza o parę lat, ale też znacznie bardziej doświadczona. Panie wspólnie wspinały się w Alpach: to były pierwsze zagraniczne sukcesy Wandy. Od lat 60. tam przebywała, jeździła na kursy letnie, była zapraszana – opowiada Aleksandra Czechowicz-Woźniak, zastępca dyrektora Muzeum Sportu w Warszawie. – Stała się sławna, kiedy zdobyła Eiger [1922.08.1973 – północny filar Eigeru w zespole kobiecym z Danutą Gellner-Wach i Stefanią Egierszdorff – red.], i później, kiedy w 1978 roku zdobyła Matterhorn [pierwsze przejście północnej ściany Matterhornu zimą w zespole kobiecym: z Anną Czerwińską, Ireną Kęsą i Krystyną Palmowską – red.]. To część tzw. trylogii alpejskiej – tłumaczy Aleksandra Czechowicz-Woźniak. – Wówczas o Wandzie było już bardzo głośno na całym świecie, bo to były wejścia kobiece – dodaje.

Rodzinne tragedie

– Bywało różnie, wiadomo, jak to między rodzeństwem. Prowadziłyśmy różnego rodzaju rozmowy. Z racji, że była starsza, to były raczej formy trybu rozkazującego – wspomina Nina, siostra Wandy Rutkiewicz.

W młodości przyszła zdobywczyni Mount Everestu przeżyła dwie tragedie, które na pewno wpłynęły na jej psychikę. – Pierwszy wypadek zdarzył się, kiedy była dzieckiem: starszy brat zginął na jej oczach podczas zabawy w ruinach, gdzie trafił na niewybuch – opowiada Aleksandra Czechowicz-Woźniak.

6 grudnia 1972 roku ojciec Wandy Rutkiewicz, Zbigniew Błaszkiewicz, został brutalnie zamordowany. – Wanda była z ojcem bardzo związana, ponieważ to on wciągnął ją w świat sportu, rywalizacji sportowej, pokazał taki sposób funkcjonowania – wskazuje dyr. Czechowicz-Woźniak. Sprawca został schwytany i rok później skazany na karę śmierci, a jego wspólnicy na długoletnie więzienie. Na własną prośbę 30-letnia wtedy Wanda Rutkiewicz była oskarżycielem posiłkowym w ich procesie.

Przeczytaj także


Wanda Rutkiewicz była bardzo ambitną, samodzielną osobą. Nie zakładała, że będzie prowadziła życie w miejscu, żyła właściwie od wyprawy do wyprawy. – Nie było jej często w kraju, bo te wyprawy zajmowały jej mnóstwo czasu  po trzy, cztery miesiące. Sama organizacja wypraw też była czasochłonna i wymagająca niesamowitego wysiłku. Ale jeśli mogła pomóc, zawsze to robiła – dodaje siostra himalaistki.


Posłuchaj

4:28
Jej portret: Wanda Rutkiewicz (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Data emisji: 23.05.2022
Godzina emisji: 9.38

pr

Polecane