Oswald Rodrigo Pereira - od biegów i maratonów do himalaizmu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Oswald Rodrigo Pereira - od biegów i maratonów do himalaizmu
Oswald Rodrigo Pereira Foto: Screen/Facebook Oswald Rodrigo Pereira

Dziennikarz, filmowiec, himalaista, biegacz i reporter wysokogórski. Trójkowe studio odwiedził Oswald Rodrigo Pereira. Urodzony w Belgii Polak i Portugalczyk, związanym ze środowiskiem alpinistycznym. Do niedawna pracował jako reporter i wydawca przy sportowych transmisjach. Był też managerem w programie Polski Himalaizm Zimowy.

– Spośród wszystkich moich zajęć, w ubiegłym roku, najbardziej byłem wolontariuszem. Wszystko jest dla mnie trochę misją, powołaniem i specjalizacją. Jeśli spojrzymy natomiast, na to czym się zajmuje, jest to w głównej mierze himalaizm i branża filmowa. Oględnie mówiąc, jestem biegaczem, który trochę wspina się w Himalajach – mówił z uśmiechem, Oswald Rodrigo Pereira.

Na pograniczu kultur

– Mój ojciec jest Portugalczykiem, a matka Polką. Ja natomiast urodziłem się w Belgii. Trudno mi więc znaleźć złoty środek. Jakiś czas temu wyjechałem do Bułgarii. Spędziłem tam dwa lata. Zdecydowałem jednak, że wracam do Polski. Tamtejszy klimat działał na mnie jednak rozleniwiająco. Wychowywałem się w Portugalii i w Polsce i mówię w obydwu tych językach. Kto wiem, może kiedyś zatęsknię za ciepłym klimatem – opowiadała w audycji "Login: aktywni". 

Rodzinne pasje

– Pochodzę z wielodzietnej rodziny, jest nas ośmioro. To spora gromada. W takim składzie blisko nam już do rozgrywania meczów piłkarskich. Jestem najstarszym batem dla moich sióstr i braci. Dobrze się dogadujemy. Szczególna więź łączy mnie z moim młodszym bratem. On jest zawodowym filmowcem, więc często siadamy razem do materiałów. Jest między nami spora różnica wieku, ale mogę się od niego wiele nauczyć – zaznaczył w rozmowie.


Posłuchaj

50:44
Oswald Rodrigo Pereira w "Login: aktywni" (Login: aktywni/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 


Posłuchaj

52:28
Oswald Rodrigo Pereira w "Login: aktywni" cz. 2 (Login: aktywni/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

– Najpierw były biegi, maratony, potem ultramaratony górskie, triatlony. Z czasem pojechałem na wyprawę na K2. Co prawda tylko do bazy, ale to był dla mnie test, gdzie okazało się, że predyspozycje i wydolność pozwalają na operowanie na takiej wysokości – opowiadał Oswald Rodrigo Pereira w Polskim Radiu.

Reporter rozpoczął także współpracę z himalaistami. Zaczął jeździć jako dokumentalista i uczestniczył w trzech wyprawach Polski Himalaizm Zimowy im. Artura Hajzera. Następnym krokiem była realizacja własnych projektów, a także współpraca przy wyprawach jako freelancer.

Dzisiaj ma na koncie wiele wypraw, m.in. wejście na Broad Peak bez butli tlenowej. – Może to trochę zaskakujące, ale ta góra była w mojej głowie od pierwszego spojrzenia na Karakorum. Prawdą jest również to, że chciałem zrobić po prostu wyjątkowe ujęcie K2, a Broad Peak daje taką opcję – napisał w swoich mediach społecznościowych.

***

Tytuł audycji: Login: aktywni
Prowadzi: Krzysztof Łoniewski
Data emisji: 11.03.2023
Godziny emisji: 15.06

pr/zch

Polecane