Książki. Rośnie czytelnictwo wśród polskich nastolatków

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Książki. Rośnie czytelnictwo wśród polskich nastolatków
W ostatnim roku wzrosło czytelnictwo wśród młodzieżyFoto: shutterstock/file404/

– To jest pokrzepiająca wiadomość, że 72 procent badanych nastolatków czyta – mówi Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej. – Dużo lepsza wiadomość jest taka, że 18 procent z nich czyta intensywnie, czyli więcej niż siedem książek rocznie. 

Według przeprowadzonych badań mamy do czynienia ze znacznym wzrostem czytelnictwa wśród polskich nastolatków. Jak wynika z raportu Biblioteki Narodowej o stanie czytelnictwa książek w Polsce w 2022 r., jeszcze w roku 2021 czytało 60 procent nastolatków, rok później już 72 procent w tej grupie deklarowało, że sięga po lektury. Przeczytanie co najmniej jednej książki papierowej lub cyfrowej zadeklarowało 34 proc. badanych w wieku co najmniej 15 lat. 

– To oznacza, że coś się bardzo dobrego wydarzyło, kiedy uczniowie wrócili do szkół i pojawiły się kontakty rówieśnicze – tłumaczy Makowski. – Widać, że narzędzia Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa prowadzone przez Narodowe Centrum Kultury czy Instytut Książki przynoszą rezultaty.


Kryminały i romanse w czołówce

Wśród najchętniej czytanych pozycji na pierwszym miejscu znajduje się literatura sensacyjno-kryminalna, a na drugim romanse. – Drugi blok czytanych przez Polaków książek to książki głównego, szeroko rozumianego kanonu szkolnego. Są to powieści Sienkiewicza, dzieła poetyckie Adama Mickiewicza itd. – mówi hab. Roman Chymkowski, socjolog i antropolog kultury, autor badania z Biblioteki Narodowej. – Jest także grupa wielbicieli literatury o ambicjach artystycznych, tu znajdziemy książki m.in. Szczepana Twardocha. Od kilku lat polscy autorzy i polskie autorki z powodzeniem konkurują z autorami zagranicznymi. Nic dziwnego, że na pierwszym miejscu w tym roku jest Remigiusz Mróz.


Źr. Facebook Biblioteka Narodowa

Z przeprowadzonych badań wynika, że częściej czytają mieszkańcy miast niż obszarów wiejskich. Najrzadziej po książkę sięgają osoby w średnim wieku i starsze, wychowane przed 1989 rokiem. Okazuje się także, że kobiety (blisko 42 procent) zdecydowanie częściej sięgają po książki niż mężczyźni (26 procent).

Zobacz także: 


Czytanie książek i korzyści

– Należy pamiętać, że czytanie kształtuje wyobraźnię, powoduje, poszerzają horyzonty – tłumaczy Tomasz Makowski. – Czytanie jest także sposobem wchodzenia w relacje z innymi. Dzięki temu poznajemy lepiej swoich rodziców, swoich rówieśników. Wiemy o nich więcej, ponieważ z nimi rozmawiamy o tym, co wspólnie czytaliśmy. Powodów czytania i płynących z tego korzyści jest naprawdę wiele.


Posłuchaj

3:56
W audycji mówimy o raporcie Biblioteki Narodowej o stanie czytelnictwa książek w Polsce w 2022 (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Materiał przygotował: Jacek Frentzl
Data emisji: 24.04.2023
Godzina emisji: 12.23

aw

Polecane