Polityka klimatyczna UE. Jacek Ozdoba: zamiast racjonalnej dyskusji mamy ideologiczne szaleństwo

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– W UE nie odbywa się racjonalna dyskusja, w którą stronę pójść. Mamy ideologiczne szaleństwo dot. odnawialnych źródeł energii – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu i środowiska.

Parlament Europejski przyjął we wtorek w pierwszym czytaniu kluczowe dyrektywy i rozporządzenia z pakietu "Fit for 55", które są konkretnymi aktami prawnymi ukierunkowanymi na ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55 proc. do 2030 r. (w porównaniu z 1990 r.) i osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. W głosowaniu przyjęta została m.in. reforma unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) i nowy graniczny mechanizm węglowy (CBAM). Powołany został również Społeczny Fundusz Klimatyczny (SCF).

Bezpieczeństwo energetyczne

Jacek Ozdoba powiedział w Programie 3 Polskiego Radia, że plany Unii Europejskiej dot. odejścia od węgla są obecnie nierealne. Perspektywa odejścia od węgla jest możliwa tylko wtedy, kiedy energia atomowa będzie stabilnym źródłem energii – podkreślił.

Wiceminister klimatu i środowiska zaznaczył, że bezpieczeństwo energetyczne mogą zapewnić tylko stałe źródła energii. – W UE nie odbywa się racjonalna dyskusja, w którą stronę pójść. Mamy ideologiczne szaleństwo dot. OZE. Dzisiaj nie jesteśmy w stanie zapewnić bezpieczeństwa energetycznego bez węgla – ocenił.

– Odnawialne źródła energii to może być uzupełnienie. Nie zawsze świeci, nie zawsze wieje. Magazyny energii nie dają gwarancji stworzenia rynku mocy – dodał.

Posłuchaj

15:14
Jacek Ozdoba o bezpieczeństwie energetycznym (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Audycja: Salon polityczny Trójki
Prowadził: Bartłomiej Graczak
Gość: Jacek Ozdoba (wiceminister klimatu i środowiska)
Data emisji: 21.04.2023 r.
Godzina emisji: 8.45

dz/pr

Polecane