80. rocznica powstania w getcie warszawskim. Prezes IPN: walczyli wyłącznie z nadzieją na bohaterską śmierć

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
80. rocznica powstania w getcie warszawskim. Prezes IPN: walczyli wyłącznie z nadzieją na bohaterską śmierć
80. rocznica powstania w getcie warszawskim. Karol Nawrocki: powstańcy walczyli wyłącznie z nadzieją na bohaterską śmierćFoto: PR3

– Powstańcy w getcie warszawskim zdawali sobie sprawę, że walczyli wyłącznie z nadzieją na bohaterską śmierć – mówił w "Salonie politycznym Trójki" Karol Nawrocki. Prezes IPN przypomniał ponadto w 80. rocznicę powstania w getcie warszawskim, że "przeżyło wtedy kilkuset bojowników".  


Mija właśnie 80 lat od największego żydowskiego zrywu przeciwko niemieckiemu okupantowi w czasie II wojny światowej. Centralne uroczystości zaplanowane są na placu Bohaterów Getta w stolicy. Wezmą w nich udział prezydenci Polski, Izraela i Niemiec.

– Powstańcy w getcie warszawskim zdawali sobie z tego sprawę, że walczyli wyłącznie z nadzieją na bohaterską śmierć – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Karol Nawrocki. Prezes IPN przypomniał, że "bojownicy z getta warszawskiego chcieli zginąć jak bohaterowie i tak właśnie zginęli, to ich pchało do walki, powstanie przeżyło kilkuset bojowników".

Szef IPN zaznaczył także, że udało się odróżnić powstanie w getcie warszawskim od Powstania Warszawskiego. – Polacy nie mają z tym problemu, obie rocznice mają ogromne znaczenie – mówił.

Czytaj też:

Posłuchaj

15:09
Doktor Karol Nawrocki, prezes IPN o 80. rocznicy Powstania w getcie warszawskim (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: 
Beata Michniewicz
Gość:
 Karol Nawrocki (prezes Instytutu Pamięci Narodowej)
Data emisji: 19.04.2023
Godzina emisji: 8.45

mn/pr

Polecane