O znaczeniu dziedzictwa kulturowego w Międzynarodowym Dniu Ochrony Zabytków

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
O znaczeniu dziedzictwa kulturowego w Międzynarodowym Dniu Ochrony Zabytków
18 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ochrony ZabytkówFoto: Szymon Mucha/Shutterstock

Ustanowiony Międzynarodową Radę Ochrony Zabytków (ICOMOS), obchodzony 18 kwietnia Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków, stanowi wyjątkową okazję do pochylenia się nad dziedzictwem kultury, architektury i sztuki. To także święto wszystkich osób, które wkładają wiele wysiłku w ratowanie zabytków i opiekę nad nimi, m.in. konserwatorów, historyków sztuki i architektury, urbanistów i archeologów.

Zabytki głównie kojarzą się z dawnymi, wiekowymi zabudowaniami. Dziedzictwo kulturowe ma jednak różne postacie. – Zabytki to te rzeczy, które zostały stworzone przez człowieka i są pamiątkami wydarzeń. Niosą one również wartości artystyczne – wyjaśnia historyk sztuki, prof. Jakub Lewicki. – Zabytkami mogą być także malowidła ścienne, stare samochody, dawne wiatraki, ale też instrumenty muzyczne i przedmioty, które nas otaczają, na przykład książki – dodaje ekspert.

Co ważne, o zabytki powinniśmy dbać nie tylko 18 kwietnia. – Któż z nas nie mówił, że był w pięknym miejscu, a dopiero potem może się zreflektować, że jest ono gdzieś wpisane: w układ urbanistyczny, do rejestru zabytków, albo też zasługuje, by być takim zabytkiem – zwraca uwagę Andrzej Mizera, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Warszawie.

Posłuchaj

4:11
O wartości dzieł kultury w Międzynarodowym Dniu Ochrony Zabytków (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Najczęściej czytane:

Święto tych, którzy zajmują się ochroną zabytków

Wraz z postępem technologicznym pojawiają się nowe sposoby na konserwację zabytków. Zwiększanie środków na ten cel oraz spektrum działań pozwala objąć ochroną coraz więcej obiektów i przedmiotów. Wymaga to dużo pracy i przygotowań, z tego powodu Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków to także święto wszystkich osób, które wkładają wiele wysiłku w opiekę nad nimi. – Jest to moment docenienia ludzi, którzy zajmują się ochroną i konserwacją zabytków. Nie tylko urzędników, ale też osób pracujących przy zabytkach – opowiada Jerzy Szałygin, etnograf i konserwator zabytków oraz specjalista w Narodowym Instytucie Konserwacji Zabytków.

Gość "Trójki do trzeciej" wyjaśnia, że praca przy konserwacji zabytków wiąże się z wieloma wyzwaniami. – Całe środowisko widzi, że można pewne działania prowadzić lepiej i szybciej, z podstawową zasadą wykorzystywaną przy rewitalizacji zabytków: chodzi o poszanowanie jak największej części tej zabytkowej substancji, z którą mamy do czynienia – przyznaje rozmówca Katarzyny Cygler.

Dzięki nowoczesnym technologiom możliwe jest zminimalizowanie stopnia ingerencji w strukturę zabytków. – To przede wszystkim badanie sprzętem elektronicznym i konserwacja laserem. W tej chwili istnieją już dwa instytuty, w Toruniu i Warszawie, które znakomicie wykorzystują te narzędzia również poza granicami naszego kraju – opowiada Jerzy Szałygin.

Posłuchaj

13:27
O znaczeniu dziedzictwa kulturowego w Międzynarodowym Dniu Ochrony Zabytków (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej

Prowadzi: Katarzyna Cygler

Materiał: Jacek Frentzel

Goście: Jerzy Szałygin (etnograf, konserwator zabytków, specjalista w Narodowym Instytucie Konserwacji Zabytków)

Data emisji: 18.04.2023

Godziny emisji: 12.22, 12.35

qch

Polecane