80-lecie powstania w warszawskim getcie. Co czeka warszawiaków?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
80-lecie powstania w warszawskim getcie. Co czeka warszawiaków?
Obchody trzeciej rocznicy powstania w getcieFoto: PAP/CAF/Stanisław Dąbrowiecki

19 kwietnia mija dokładnie 80 lat od wybuchu powstania w warszawskim getcie. Z tej okazji w całej Polsce planowane jest ok. sześciuset wydarzeń upamiętniających to jedno z najbardziej dramatycznych wydarzeń w dziejach stolicy.

W 80. rocznicę powstania w getcie w warszawskich szkołach odbędzie się apel pamięci, w którym wezmą udział zarówno nauczyciele, jak i uczniowie. Wspólnie odczytają oni imiona dzieci żydowskich, które straciły życie w czasie wojny. Tego dnia przeprowadzona będzie też wyjątkowa lekcja historii, połączona z pokazem filmu "Holokaust oczami dziecka". Został on zrealizowany przez Fundację Szalom we współpracy z Biurem Edukacji Urzędu m.st. Warszawy oraz Warszawskim Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.

Drugi dzień obchodów

20 kwietnia obok muzeum Polin zostanie posadzone Drzewo Pamięci. – Całe życie marzyłam, żeby powstał las pamięci tych, którzy zginęli i którzy nie mają swoich grobów – mówiła w Trójce inicjatorka akcji, aktorka, reżyserka i piosenkarka Gołda Tencer. – W tradycji żydowskiej mówi się, że drzewo ma korzenie, tak jak my zapuszczamy korzenie. Liście to są nasze dzieci, nasze wnuki, i tak idzie ku niebu – dodała dyrektorka Teatru Żydowskiego. Jako gość specjalny podczas ceremonii wystąpi kantor Nachman Turgeman z Izraela.

Tego samego dnia w budynku Reduty Banku Polskiego, przy ulicy Bielańskiej 10 w Warszawie odbędzie się performance "Pif Paf in piach". Na trzech piętrach budynku historia warszawskiego getta zostanie przedstawiona przez około pięćdziesięcioro aktorów Teatru Żydowskiego, studentów szkoły teatralnej i dzieci. W przedstawieniu przewiną się takie postacie, jak Władysław Szpilman, Stefania Grodzieńska, Jerzy Jurandot czy Wiera Gran.

Pieśni getta i dziecięcy marsz

Na 22 kwietnia w Teatrze Żydowskim zaplanowana jest premiera spektaklu "Pieśni getta". Będzie się on składał z pieśni oraz tekstów w języku polskim i jidysz. – Przypomnimy pamięć pomordowanych, po których została garstka popiołu. Ten spektakl boli, ale to ma boleć. Te piosenki w większości powstały w getcie. Pisały je dzieci, pisali dorośli – mówiła Gołda Tencer.

Wreszcie 16 maja, w rocznicę zakończenia powstania w getcie, spod pomnika Korczaka przy Pałacu Kultury wyruszy pochód dzieci. Pójdą one w stronę Umschlagplatz, taką samą drogą, jaką przed laty szedł Janusz Korczak wraz ze swymi podopiecznymi.


Posłuchaj

8:21
80-lecie powstania w warszawskim getcie (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara
Gość: Gołda Tencer (aktorka, reżyserka i piosenkarka, dyrektorka Teatru Żydowskiego w Warszawie)
Data emisji: 17.04.2023
Godzina emisji: 13.38

kc

Polecane