"Panna opętana" – filmowa opowieść o wojowniczce wolności

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Panna opętana" – filmowa opowieść o wojowniczce wolności
Anna Henryka PustowójtównaFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

"Panna opętana" to psychologiczna opowieść o dorastaniu i młodości Anny Henryki Pustowójtówny, bohaterki powstania styczniowego, adiutantki dyktatora Mariana Langiewicza – historia legendarnej w ówczesnej Europie bojowniczki o wolność. O filmie oraz roli jego bohaterki w działaniach na rzecz polskiej niepodległości rozmawialiśmy w "Klubie Trójki".

Anna Henryka Pustowójtówna była uczestniczką powstania styczniowego, działaczką emigracyjną, sanitariuszką podczas wojny francusko-pruskiej i członkinią Komuny Paryskiej. Urodziła się w rosyjsko-polskiej rodzinie. Jej ojcem był Rosjanin węgierskiego pochodzenia i major carskiej armii. Przyszła kobieta powstaniec czuła się jednak Polką.

"Bój o duszę"

O życiu Anny Henryki Pustowójtówny opowiada film Macieja Pawlickiego pt. "Panna opętana". Dlaczego właśnie ta postać przykuła uwagę reżysera? – Mam poczucie nieopisanej, a ogromnej sprawczości kobiet w historii Polski – przyznaje Maciej Pawlicki. 

– Anna Henryka Pustowójtówna pochodziła z domu, w którym musiała dokonać bardzo istotnych wyborów – zwraca uwagę rozmówca Piotra Semki. – Bój o jej duszę, między jej babką a ojcem i bratem, toczył się całą jej młodość. (...) Dziewczyna musiała dokonać wyboru, wysłuchać sporów i podjąć decyzję. Właśnie to zafascynowało mnie w jej młodości, która ukształtowała jej późniejszą postawę – podkreśla gość "Klubu Trójki".

Najczęściej czytane:

Przykład postawy bojowej

W powstaniu uczestniczyła w sposób bardzo widoczny i demonstracyjny. W pierwszych dniach kwietnia 1862 roku Pustowójtówna uciekła w męskim przebraniu do Mołdawii, pod opiekę Zygmunta Miłkowskiego, który tam przygotowywał oddziały powstańcze. Po powrocie do kraju wstąpiła do oddziału generała Mariana Langiewicza, gdzie przez chwilę pełniła rolę adiutanta u boku Dionizego Czechowskiego. – Czechowski, spowinowacony zresztą z Fryderykiem Chopinem, niechętnie widział ją w swoim oddziale – mówi Wojciech Kalwat, pełnomocnik Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ds. wydarzeń kulturalnych dotyczących powstania styczniowego.

Po odejściu z drużyny Czechowskiego bojowniczka przeszła do oddziału Mariana Langiewicza, gdzie kontynuowała pracę adiutanta. Pojawiły się wtedy również plotki o jej romansie z przywódcą. – Są to plotki, które były wysnute z bardzo złośliwych pobudek – zaznacza Wojciech Kalwat.


Posłuchaj

49:40
"Panna opętana" – filmowa opowieść o wojowniczce wolności (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Semka
Goście: Maciej Pawlicki (reżyser filmu "Panna opętana"), Wojciech Kalwat (pełnomocnik MKiDN ds. wydarzeń kulturalnych dotyczących powstania styczniowego)
Data emisji: 12.04.2023
Godzina emisji: 21.09

qch

Polecane