Dwór w Dołędze – "weteran" powstania styczniowego

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dwór w Dołędze – "weteran" powstania styczniowego
Obraz przedstawiający powstańców styczniowychFoto: PAP / Paul Fearn / Alamy Stock Photo

Został wybudowany w połowie XIX wieku i był punktem zbornym uczestników powstania styczniowego – niewielki dworek w Dołędze jest godną odwiedzenia perełką ziemi tarnowskiej.

Historia wsi Dołęga rozpoczyna się w XVII wieku – to wtedy miejscowy majątek pojawił się w spisie biskupstwa krakowskiego. W kolejnym stuleciu tutejsze ziemie stały się częścią Austrii. Pierwszym dworem w Dołędze była siedziba Justyny Bratkowskiej, pochodząca z początku XIX wieku. Niestety, budynek został spalony w 1846 roku, w czasie powstania chłopskiego w Zachodniej Galicji.

Nowy dwór powstał w połowie XIX wieku z inicjatywy małżeństwa Teofila i Marii Pikuzińskich. Ich wnuczka Maria poślubiła Ignacego Maciejowskiego, uczestnika powstania styczniowego i bohatera jednego z obrazów Jacka Malczewskiego. Właśnie w tym okresie dworek stał się miejscem, w którym powstańcy spotykali się na narady.

Jedna z córek Maciejowskiego, Irena, wyszła za mąż za znanego zoologa Michała Siedleckiego, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego. Trafił on do obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen, gdzie zmarł w styczniu 1940 roku. Do dziś w dworku można oglądać pokój, w którym mieszkał profesor.

Ostatnimi właścicielami majątku byli Franciszek Wolski i jego córka Jadwiga, żona prawnika Juliana Tumidajskiego. W latach 70. XX wieku przekazali oni zabytek państwu polskiemu i dworek stał się oddziałem Muzeum Okręgowego w Tarnowie.


Posłuchaj

4:08
Dwór w Dołędze – "weteran" powstania styczniowego (Trójka po królewsku)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czytaj też: 


***

Tytuł audycji: Trójka po królewsku
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 6.04.2023
Godzina emisji: 9.39

kc


Polecane