Radiowa Trójka ma 61 lat - urodzinowe wspomnienie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Radiowa Trójka ma 61 lat - urodzinowe wspomnienie
Studio Programu 3 Polskiego RadiaFoto: Małgorzata Sas/Polskie Radio

1 kwietnia 1962 roku nadawanie rozpoczął Program 3 Polskiego Radia. Nowa antena miała charakter rozrywkowy i była adresowana głównie do młodego słuchacza.

Posłuchaj

Audycja z cyklu "Trójka z dżemem - palce lizać!" Marcina Gutowskiego poświęcona powołaniu nowego programu (09.01.2012)
+
Dodaj do playlisty
+

Nowy, lżejszy format

Na początku lat 60. w Polskim Radiu pojawił się program, który miał być nową formą dotarcia do społeczeństwa. Pomysłodawcą utworzenia Trójki był Stanisław Stampf, ówczesny dyrektor programowy Polskiego Radia, a także współautor słuchowiska "Matysiakowie". On także zajął się organizacją anteny. 

- Nie było pieniędzy, nie było lokalu, nie było ludzi. Więc Stampf zaczął wyciągać dziennikarzy z innych redakcji - wspominała Wanda Wolańska, jedna z pierwszych pracownic programu. Tak udało się zebrać pierwszy, trzydziestoosobowy zespół "Trójki". Pierwszym dyrektorem został Edward Fiszer, twórca szlagieru "Przyjedź mamo na przysięgę".


Znak rozpoznawczy - dobra muzyka

Początkowo Program Trzeci nadawał powtórki audycji z pozostałych dwóch programów. Szybko jednak znakiem rozpoznawczym Trójki stały się muzyczne nowości, a "Piosenki, jakich nie było" była jedną z pierwszych audycji, która się pojawiła na Trójkowej antenie.

- Ponieważ nasze audycje były pełne kontrowersyjnej wówczas muzyki beatowej, ze strachem udaliśmy się do dyrektora, który powierzył nam przygotowanie programu przedstawiającej tę nową wówczas muzykę – wspominał dziennikarz muzyczny Witold Pograniczny.


Nowa jakość w Polskim Radiu

Za sprawą młodych prezenterów na falach Programu 3 pojawiły się gatunki muzyczne, których nie grano na pozostałych antenach Polskiego Radia: big beat czy rock’n’roll. By zdobyć płyty z niedostępną wówczas w kraju muzyką, dziennikarze musieli wykazywać się nie lada kreatywnością. Krążki dostarczali zaprzyjaźnieni sportowcy, stewardessy, koledzy po fachu z zagranicznych rozgłośni.

- W katalogu radiowym właściwie nic nie było: piosenki krajów demokracji ludowej, piosenki marszowe, pieśni o odbudowie socjalizmu, dużo piosenek radzieckich, dużo muzyki ludowej. Utwory nowe zdobywaliśmy prywatnymi kanałami - wspominał Marek Gaszyński.

Nadawane utwory słuchacze "Trójki" nagrywali na własne taśmy dzięki audycji "Mój magnetofon". - Zgrywałem 20 minut najnowszych przebojów i zapowiadałem: "W dzisiejszej audycji usłyszycie państwo (tu następowało wymienianie artystów), uwaga, proszę przygotować magnetofony! Start". I ludzie sobie to nagrywali – opowiadał Witold Pograniczny, który na zmianę z Mateuszem Święcickim, ówczesnym szefem redakcji muzycznej, prowadził audycję.

Poszukiwania diamentów polskiej piosenki

Już roku po powstaniu Programu 3 pod auspicjami nowego programu wystartował Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu. Inicjatywą radiowej "Trójki" były również Giełdy Piosenki, dzięki którym odkryte zostały talenty m.in. Wojciecha Młynarskiego, Piotra Szczepanika czy Anny German.

Zapraszamy do wysłuchania wspomnień związanych z początkami Trójki


Polecane