Ekran vs papier – która metoda notowania przynosi więcej korzyści?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ekran vs papier – która metoda notowania przynosi więcej korzyści?
Pisząc ręcznie, zapamiętujemy więcej i jesteśmy bardziej kreatywni. Dlaczego?Foto: Shutterstock

Dostęp do licznych urządzeń sprawił, że coraz częściej notatki czy ważne zapiski przygotowujemy elektronicznie. Pisanie ręczne odchodzi do lamusa, a to wcale nie jest dobra wiadomość. Dlaczego?

Badania przeprowadzane przez neuropsychologów jasno wskazują, że odręczne notowanie rozwija nasz mózg i utrwala pamięć. – Robienie cyfrowych notatek pomaga w organizacji pracy, ogranicza zużycie papieru, ale wcale nie sprawia, że lepiej zapamiętujemy nasze zapiski. Gdy piszemy na laptopie i używamy klawiatury, jesteśmy w stanie zapisać o wiele więcej. Jednak gdy piszemy ręcznie, wszystko jest bardzo selektywne – mówi gość Programu 3 Polskiego Radia Katarzyna Krogulec, autorka bloga poświęconego notatkom wizualnym.

Ręcznie czy elektronicznie? 

– Notatki wizualne tworzymy na podstawie tekstu, który słyszmy lub czytamy. To wyrazy i najważniejsze frazy oraz malutkie rysunki, które pomagają nam zapamiętać to, co przeczytaliśmy lub usłyszeliśmy – wyjaśniała w "Porze na Trójkę".  – Oczywiście możemy sporządzić notatki na ekranie tabletu lub telefonu, ale ja zawsze zalecam wykonywać ja na czystej kartce. Mamy wtedy jaśniejszy ogląd na to, co robimy. Jesteśmy też bardziej kreatywni. Wszystkie badania jasno wskazują, że gdy piszemy ręcznie, do głowy przychodzą nam znacznie bardziej innowacyjne rozwiązania – tłumaczyła gość radiowej Trójki.

Notatki wizualne dla każdego? 

– Prawnikowi będzie trudno wykonać tego typu notatki, jeśli przygotowuje się na przykład do egzaminu. W prawie liczy się każdy szczegół, pojedyncze słowa i przecinki. W pozostałych dziedzinach jak najbardziej jesteśmy sobie w stanie poradzić z obrazkowym notowaniem. Jest to możliwe nawet w zakresie medycyny – zaznaczyła w rozmowie. 

Posłuchaj

5:59
Notatki odręczne czy na ekranie? – Która z metod przynosi więcej korzyści? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzą: Radosław NałęczKarol Gnat
Gość: Katarzyna Krogulec (autorka bloga poświęconego notatkom wizualnym)
Data emisji: 31.03.2023
Godzina emisji: 7.19

zch

Polecane