Black metal i "Piast Superstars" – niebanalnie o historii w gnieźnieńskim muzeum
2023-03-29, 19:03 | aktualizacja 2023-03-29, 21:03
"Piast surwiwal. Człowiek i las tysiąc lat temu" i "Black metal. Kowalstwo średniowieczne" – to tytuły wystaw przygotowanych przez Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. – Staramy się popularyzować przeszłość na różne sposoby – mówi dyrektor placówki Michał Bogacki.
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie obchodzi w tym roku kilka okrągłych rocznic: 50-lecie założenia, 45-lecie oddania do użytku obecnego budynku oraz 40-lecie nadania dzisiejszej nazwy i otwarcia pierwszej wystawy stałej. O tym wszystkim opowie wystawa "Wielolecie muzeum", która zostanie otwarta w najbliższą niedzielę, 2 kwietnia.
Już teraz w gnieźnieńskim muzeum można oglądać wystawę czasową pod nazwą "Piast surwiwal. Człowiek i las tysiąc lat temu". – Ta wystawa pozwoliła nam przetrwać zimę – mówił w Trójce dyrektor placówki Michał Bogacki, odnosząc się do wystroju ekspozycji, w którym jest dużo zieleni, a z głośników dobiegają dźwięki lasu.
Średniowieczny metal i piastowscy celebryci
Muzeum ma więcej pomysłów na oryginalne opowiadanie o historii. Za kilka miesięcy odbędzie się wernisaż wystawy pod nazwą "Black metal. Kowalstwo średniowieczne". Nagrano także trzy piosenki i towarzyszące im teledyski w ramach cyklu "Piast Superstars". Przedstawiają one życiorysy polskich władców przy udziale współczesnych gwiazd sceny muzycznej: o Mieszku I zaśpiewał Darek Malejonek, o Bolesławie III Krzywoustym – Marek Piekarczyk, a o Bolesławie Śmiałym – Liber. – Staramy się popularyzować przeszłość na różne sposoby – powiedział gość "Trójki do trzeciej".
źródło: YouTube / Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie
W Muzeum Początków Państwa Polskiego można się też dowiedzieć, jak żywili się nasi praojcowie. – Generalnie to była dieta warzywna, bezglutenowa. Myślę, że wielu by się odnalazło w tamtej kuchni, choć zapewniam, że tamte smaki były zupełnie inne od tych, do jakich dzisiaj jesteśmy przyzwyczajeni, choćby ze względu na przyprawy, które były wówczas zupełnie inne – opowiadał Michał Bogacki.
Posłuchaj
Czytaj też:
- Zjazd gnieźnieński. Jak Chrobry zrobił z Polski państwo europejskie
- Jakub Świnka - ojciec chrzestny zjednoczonego Królestwa Polskiego
***
Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Michał Bogacki (dyrektor Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie)
Data emisji: 29.03.2023
Godzina emisji: 14.18
kc