Trójka w rocznicę śmierci Jana Pawła II [SPRAWDŹ]
2023-04-02, 22:04 | aktualizacja 2023-04-03, 08:04
Program 3 Polskiego Radia włączył się w obchody przypadającej w niedzielę, 2 kwietnia rocznicy śmierci papieża Jana Pawła II. Z tej okazji dziennikarze radiowej Trójki przygotowali specjalne audycje i rozmowy z wyjątkowymi gośćmi. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami.
W dniu 2 kwietnia minęła 18. rocznica śmierci Jana Pawła II. Polskie Radio włączyło się w upamiętnienie postaci papieża i zaprosiło do wysłuchania audycji specjalnych. W radiowej Trójce przez cały dzień będą Państwo mogli słuchać cyklu wspomnień, które zilustrują i przypomną najważniejsze momenty tego, szczególnego dla wielu, pontyfikatu. Cykl zatytułowany "Jan Paweł II. Pamiętamy" zawiera wybrane cytaty z publicznych wystąpień Karola Wojtyły.
>>> "Nie lękajcie się" - Trójka przypomina najważniejsze wystąpienia Jana Pawła II <<<
W niedzielę w godz. Anna Popek zaprosiła na wyjątkowe wydanie audycji "Leniwe przedpołudnie". W programie nie zabrakło wspomnień, rozmów i opowieści o inicjatywach, które przybliżają postać Jana Pawła II.
>>> Jan Paweł II – ambasador polskości <<<

Z kolei gościem Redbada Klynstry-Komarnickiego był prof. Wojciech Kaczmarek z Katedry Dramatu i Teatru Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, znawca twórczości teatralnej przyszłego papieża.
>>> Teatralna działalność Karola Wojtyły. "To go ukształtowało" <<<

Audycje poświęcone pamięci Jana Pawła II były także emitowane w dni poprzedzające rocznicę.
W sobotę, 1 kwietnia Rafał Tomański w audycji "Świat do trzeciej" zaprosił do wysłuchania rozmowy o wymiarze politycznym i geopolitycznym pontyfikatu.
>>>Narodowy Marsz Papieski: ma nas łączyć, a nie dzielić <<<

Z kolei we wtorek, 29 marca zaprosiliśmy do wysłuchania reportażu pt. "Niezatarte ślady" autorstwa Joanny Bogusławskiej.
>>> Jan Paweł II przemieniał ludzi. Reportaż "Niezatarte ślady" [POSŁUCHAJ] <<<
***
"Ojciec Święty zmarł o 21.37 w swoim apartamencie w Watykanie. Nasz Ojciec Święty powrócił do domu Ojca" – tymi słowami kończył się trwający 27 lat pontyfikat. Jana Pawła II żegnały tysiące ludzi zebranych na placu Świętego Piotra w Rzymie i miliony przed radioodbiornikami i ekranami telewizorów.
Pontyfikat Jana Pawła II był jednym z motorów przemian następujących w ostatnich dekadach XX wieku. Jako papież z kraju komunistycznego natchnął ruch "Solidarności" i przyczynił się do obalenia ładu komunistycznego w Europie Wschodniej; jako człowiek wywodzący się z wielokulturowej Rzeczpospolitej i świadek tragedii Holocaustu, kładł nacisk na dialog z wyznawcami innych religii i przesłanie pokoju; jako duchowny, który łączył posługę z działalnością akademicką, starał się dotrzeć do ludzi młodych i to do nich skierował swoje ostatnie słowa: "Szukałem was, teraz przyszliście do mnie i za to wam dziękuję".
ZOBACZ SERWIS SPECJALNY: