Trójka w rocznicę śmierci Jana Pawła II [SPRAWDŹ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Trójka w rocznicę śmierci Jana Pawła II [SPRAWDŹ]
Wokalista Marcin Styczeń (L) podczas koncertu "Pieśń o Bogu ukrytym" w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, wydarzenie odbyło się w przededniu 18. rocznicy śmierci Jana Pawła IIFoto: PAP/Rafał Guz

Program 3 Polskiego Radia włączył się w obchody przypadającej w niedzielę, 2 kwietnia rocznicy śmierci papieża Jana Pawła II. Z tej okazji dziennikarze radiowej Trójki przygotowali specjalne audycje i rozmowy z wyjątkowymi gośćmi. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami. 

W dniu 2 kwietnia minęła 18. rocznica śmierci Jana Pawła II. Polskie Radio włączyło się w upamiętnienie postaci papieża i zaprosiło do wysłuchania audycji specjalnych. W radiowej Trójce przez cały dzień będą Państwo mogli słuchać cyklu wspomnień, które zilustrują i przypomną najważniejsze momenty tego, szczególnego dla wielu, pontyfikatu. Cykl zatytułowany "Jan Paweł II. Pamiętamy" zawiera wybrane cytaty z publicznych wystąpień Karola Wojtyły.

>>> "Nie lękajcie się" - Trójka przypomina najważniejsze wystąpienia Jana Pawła II <<<

W niedzielę w godz. Anna Popek zaprosiła na wyjątkowe wydanie audycji "Leniwe przedpołudnie". W programie nie zabrakło wspomnień, rozmów i opowieści o inicjatywach, które przybliżają postać Jana Pawła II.

>>> Jan Paweł II – ambasador polskości <<< 

Warszawa, 02.04.2023, przed Narodowym Marszem Papieskim w rocznicę śmierci Jana Pawła II, fot. PAP/Albert Zawada Warszawa, 02.04.2023, przed Narodowym Marszem Papieskim w rocznicę śmierci Jana Pawła II, fot. PAP/Albert Zawada

Z kolei gościem Redbada Klynstry-Komarnickiego był prof. Wojciech Kaczmarek z Katedry Dramatu i Teatru Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, znawca twórczości teatralnej przyszłego papieża. 

>>> Teatralna działalność Karola Wojtyły. "To go ukształtowało" <<<

Wilno, Litwa, 02.04.2023. Msza święta dziękczynna w 18. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II w wileńskim kościele pw. Ducha Świętego, 2 kwietnia 2023. To jedyny kościół w mieście gdzie msze odbywają tylko w języku polskim, fot. PAP/Valdemar Doveiko Wilno, Litwa, 02.04.2023. Msza święta dziękczynna w 18. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II w wileńskim kościele pw. Ducha Świętego, 2 kwietnia 2023. To jedyny kościół w mieście gdzie msze odbywają tylko w języku polskim, fot. PAP/Valdemar Doveiko

Audycje poświęcone pamięci Jana Pawła II były także emitowane w dni poprzedzające rocznicę.

W sobotę, 1 kwietnia Rafał Tomański w audycji "Świat do trzeciej" zaprosił do wysłuchania rozmowy o wymiarze politycznym i geopolitycznym pontyfikatu.

>>>Narodowy Marsz Papieski: ma nas łączyć, a nie dzielić <<<


Częstochowa, 02.04.2023. Procesja światła pod pomnik Jana Pawła II na Wałach w Częstochowie, 2.04.2023 w 18. rocznicę śmierci Jana Pawła II, fot. PAP/Waldemar Deska Częstochowa, 02.04.2023. Procesja światła pod pomnik Jana Pawła II na Wałach w Częstochowie, 2.04.2023 w 18. rocznicę śmierci Jana Pawła II, fot. PAP/Waldemar Deska

Z kolei we wtorek, 29 marca zaprosiliśmy do wysłuchania reportażu pt. "Niezatarte ślady" autorstwa Joanny Bogusławskiej.

>>> Jan Paweł II przemieniał ludzi. Reportaż "Niezatarte ślady" [POSŁUCHAJ] <<<

***

"Ojciec Święty zmarł o 21.37 w swoim apartamencie w Watykanie. Nasz Ojciec Święty powrócił do domu Ojca"   tymi słowami kończył się trwający 27 lat pontyfikat. Jana Pawła II żegnały tysiące ludzi zebranych na placu Świętego Piotra w Rzymie i miliony przed radioodbiornikami i ekranami telewizorów.

Pontyfikat Jana Pawła II był jednym z motorów przemian następujących w ostatnich dekadach XX wieku. Jako papież z kraju komunistycznego natchnął ruch "Solidarności" i przyczynił się do obalenia ładu komunistycznego w Europie Wschodniej; jako człowiek wywodzący się z wielokulturowej Rzeczpospolitej i świadek tragedii Holocaustu, kładł nacisk na dialog z wyznawcami innych religii i przesłanie pokoju; jako duchowny, który łączył posługę z działalnością akademicką, starał się dotrzeć do ludzi młodych i to do nich skierował swoje ostatnie słowa: "Szukałem was, teraz przyszliście do mnie i za to wam dziękuję". 

ZOBACZ SERWIS SPECJALNY:

src="http://static.prsa.pl/b6ddb546-4b99-4821-a5b8-58b852e8eee3.file"


Polecane