Teatralna działalność Karola Wojtyły. "To go ukształtowało"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Teatralna działalność Karola Wojtyły. "To go ukształtowało"
Kardynał Karol Wojtyła Foto: NAC

– Karol Wojtyła urodził się w Wadowicach i pierwszy kontakt miał z teatrem wadowickim. To w gruncie rzeczy teatr amatorski, tworzony przez miłośników teatru, nie zawodowców. To go ukształtowało – ocenia prof. Wojciech Kaczmarek z Katedry Dramatu i Teatru Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, znawca twórczości teatralnej przyszłego papieża. 

Jak dodaje gość Redbada Klynstry-Komarnickiego środowisko, w którym wychował się Karol Wojtyła, było bardzo specyficzne. – Było ono wielokulturowe. Z jednej strony ci, którzy kształtowali kulturalny obraz tego miasta, w zdecydowanej większości byli to ludzie Kościoła, jakoś związani z całorocznym nurtem działań kościoła w liturgii, różnych uroczystościach. Młody Karol Wojtyła bierze w tym czynny udział. Natomiast obok jest duże środowisko żydowskie, Karol Wojtyła ma tam przyjaciół, z którymi nie zerwie kontaktu aż do końca swojego życia tutaj na ziemi. Ono też go w jakiś sposób kształtuje – podkreśla prof. Wojciech Kaczmarek. Ogromne istotnie dla formacji przyszłego papieża są teatralne doświadczenia kolejny lat, kiedy rozwija się i jako aktor i jako twórca. 

Przeczytaj także:

Teatr w czasach wojny

W trudnych wojennych czasach niemieckiej okupacji, 22 sierpnia 1941 roku, w jednym z krakowskich mieszkań powołano do istnienia Teatr Rapsodyczny. Wśród jego aktorów był m.in. Karol Wojtyła. Teatr Rapsodyczny został utworzony w ramach katolickiego podziemnego ugrupowania politycznego "Unia" przez pedagoga z Wadowic - Mieczysława Kotlarczyka. Tak jak za każdą konspiracyjną działalność, również za przynależenie do tego teatru groziła kara śmierci. Występy odbywały się w prywatnych mieszkaniach, dla specjalnie zapraszanej publiczności. Wśród gości bywali Juliusz Osterwa, Jerzy Turowicz, Juliusz Kydryński.

Aktor, ksiądz, przyszły papież

Dramat pod tytułem "Samuel Zborowski" Słowackiego był ostatnim spektaklem, w którym wystąpił Karol Wojtyła. Przyszły papież zrezygnował z aktorstwa na rzecz studiów teologicznych w seminarium duchownym.

Ksiądz Wojtyła nie utracił kontaktu z koleżankami i kolegami - odprawiał dla nich msze, bywał na przedstawieniach, pisał o teatrze, a także spotykał się z zespołem, również jako biskup, a potem - kardynał. Gdy został papieżem, korespondował z byłymi aktorami teatru. 

Posłuchaj

49:55
Jak teatr kształtował młodego Karola Wojtyłę? (Trzy gramy Redbada/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

"Mimo że Teatr Rapsodyczny został zlikwidowany, zaszczepiona przez Mieczysława Kotlarczyka idea teatru żywego słowa pod różnymi postaciami weszła w obyczaj teatralny w całej Polsce" - pisał Karol Wojtyła. Już jako Jan Paweł II przypomniał Teatr Rapsodyczny we wspomnieniu zatytułowanym "Dar i Tajemnica".

Homo theatralis/Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach

***

Tytuł audycji: Trzy gramy Redbada
Prowadzi: Redbad Klynstra-Komarnicki
Gość: prof. Wojciech Kaczmarek (z Katedry Dramatu i Teatru Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, znawca twórczości teatralnej Karola Wojtyły)
Data emisji: 2.04.2023
Godzina emisji: 14.07

gs/ans

Polecane