Ważny dzień dla kultury: Międzynarodowy Dzień Teatru

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ważny dzień dla kultury: Międzynarodowy Dzień Teatru
Twórcy słuchowiska Teatru Polskiego Radia "Świętoszek"Foto: Cezary Piwowarski/Polskie Radio

Międzynarodowy Dzień Teatru obchodzony jest corocznie od ponad sześćdziesięciu lat. Każdego roku 27 marca wygłaszane jest wyjątkowe przemówienie, przygotowane przez wybitną osobowość świata sceny. Czym jest teatr i jak duże znaczenie ma jego święto? 

– Święto jest momentem, w którym możemy się zatrzymać i przyjrzeć teatrowi oraz temu, jak się zmienia. Teatr jest rzeczywistością bardzo dynamiczną. Każdego roku przypominamy coś innego. Dziś jesteśmy na scenie. Teatr zawsze dzieje się w miejscu i czasie, a scena jest nieodzownym elementem tego, żeby w ogóle zaistniał. Dzieją się na niej różne rzeczy. To nie tylko formy teatralne, ale też różne interakcje między aktorami i widzami – mówił w Trójce Jarosław Cymerman, zastępca dyrektora Instytutu Teatralnego.

Międzynarodowy Dzień Teatru

Międzynarodowy Dzień Teatru to święto ustanowione w 1961 roku. Dzień stanowi pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu w ramach kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego. Wydarzenie miało miejsce 27 marca 1957 roku.

Obchody mają na celu realizację statutowych zobowiązań organizacji. A należą do nich: "promocja i międzynarodowa wymiana informacji na temat teatru, pobudzenie kreacji i zwiększenie współpracy ludzi teatru; uświadomienie opinii publicznej wagi sztuki i artystycznej kreacji w życiu codziennym, w celu wzmocnienia przyjaźni i więzi międzyludzkich".

Posłuchaj

4:03
Ważny dzień dla kultury: Międzynarodowy Dzień Teatru (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Teatr Polskiego Radia

Teatr radiowy to słuchowisko, utwór dialogowy pokrewny literaturze i teatrowi, różniący się od literatury dźwiękowym charakterem. – W Teatrze Polskiego Radia gramy tylko głosem i dźwiękiem. To znacznie trudniejsze od tradycyjnie pojmowanego teatru. Wielką sztuką jest zagrać w Teatrze Polskiego Radia i moim zdaniem niewielu aktorów to potrafi. Oddanie głosem charakteru postaci i zbudowanie dramaturgicznej stacji jest trudnym zadaniem. W całym procesie ogromna jest także rola osób, które zajmują się dźwiękiem i montują ten spektakl – mówiły w rozmowie Magdalena Kuydowicz i Malwina Kiepiel z Trójkowej audycji "W antrakcie".

Posłuchaj

9:09
Inny niż wszystkie - Teatr Polskiego Radia? (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara
Autor materiału reporterskiego: Jacek Frentzel
Goście:
 Magdalena Kuydowicz i Malwina Kiepiel (prowadzące Trójkową audycji "W antrakcie")
Data emisji: 27.03.2023
Godziny emisji: 12.14, 12.26

zch

Polecane