Rosyjska broń nuklearna na Białorusi? Jasina: Putin pasożytuje na naszym strachu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

- Putin pasożytuje na naszym strachu przed bronią nuklearną i od czasu do czasu straszy nią, a to w cywilizowanym świecie jest niedopuszczalne - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Łukasz Jasina, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

W wywiadzie dla propagandowego kanału Rossija24 Władimir Putin zapowiedział, że rosyjskie głowice jądrowe zostaną rozmieszczone na terytorium Białorusi. Dyktator mówił, że do 1 lipca Rosja skończy budowę odpowiednich magazynów. Wcześniej ukraińskie ministerstwo spraw zagranicznych wezwało do niezwłocznego zwołania posiedzenia rady Bezpieczeństwa ONZ. Z kolei rzecznik NATO powiedziała, że rosyjska retoryka jest niebezpieczna i nieodpowiedzialna". - NATO jest czujne, dokładnie monitorujemy sytuację - oświadczyła Oana Lungescu.

Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Łukasz Jasina powiedział w Programie 3 Polskiego Radia, że Białoruś w coraz większym stopniu traci kontrolę nad tym, co dzieje się na jej terytorium.

- Od roku Rosja pogarsza sytuację. Putin pasożytuje na naszym strachu przed bronią nuklearną i od czasu do czasu straszy nią, a to w cywilizowanym świecie jest niedopuszczalne. Białoruś coraz bardziej staje się uzależnionym fragmentem Rosji. Białoruś pozwoliła Rosjanom użyć swojego terytorium do agresji, pamiętamy też kryzys na naszej granicy. Białoruś zbliża się do uzależnienia od Rosji, ale dalej nie jest Rosją - powiedział rzecznik.

Zdaniem gościa Beaty Michniewicz "z Białorusią nie da się prowadzić polityki zdejmowania sankcji, bo jej uzależnienie wobec Rosji eskaluje". - Jesteśmy mocnym orędownikiem sankcji, ale nigdy nie staramy się iść sami, jednak za sprawą wojny na Ukrainie, niektórzy w Europie zapomnieli o białoruskim reżimie, ale nie Polacy - dodał.

Posłuchaj

14:52
Rosyjska broń nuklearna na Białorusi? Jasina: Putin pasożytuje na naszym strachu (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Audycja: Salon polityczny Trójki
ProwadzącaBeata Michniewicz
Gość: Łukasz Jasina (rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych)
Data emisji: 27.03.2023
Godzina emisji: 08.45

dn/gs

Polecane