Życie artysty na scenie i szklanym ekranie. Film "Drgania świetlików"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Życie artysty na scenie i szklanym ekranie. Film "Drgania świetlików"
Kadr z filmu "Drgania świetlików" Foto: mat.pras.

Co wyróżnia dobre przedstawienie życia artystów, aktorów i piosenkarzy? Jak umiejętnie zajrzeć od kulis w ich dorobek? Gościem audycji "Trzy gramy Redbada" była aktorka i reżyserka Hanka Brulińska, która w stworzonym przez siebie eksperymentalnym filmie próbowała uchwycić i wiernie oddać życie artysty.

"Drgania świetlików" to dokument z elementami eksperymentu filmowego. Produkcja stanowi próbę refleksji na temat kondycji człowieka twórcy, jego relacji z bogiem, światem, własną twórczością i jej odbiorem, chorobą psychiczną i sposobami radzenia sobie z nią.

– Temat filmu jest za mną. Jesteśmy teraz w etapie jego pokazywania, a niekoniecznie w profesie twórczym. Po premierze mojego debiutanckiego filmu "Biec w stronę TY" pan Andrzej Golejewski zapytał, czy nie zrobiłabym z nim ekranizacji "Świętokradztwa". Dzieło mówi o tym, że artysta musi ponieść ofiarę, by zbliżyć się do prawdy i pełnej kreacji. Wszystko na podstawie legendy o krucyfiksie, który stworzył Wit Stwosz w kościele Mariackim w Krakowie – wyjaśniała w Programie 3 Polskiego Radia Hanka Brulińska.

Ofiara artysty

 Wolałabym, żeby tak nie było, ale artyści często są tak bardzo rozwibrowani i funkcjonują na innych obszarach. Mam wrażenie, że sami zadają sobie tę ofiarę. U prawdziwych artystów, których jest chyba coraz mniej, obserwuję zjawisko podświadomego dążenia do ponoszenia ofiary  zaznaczyła.  Odpowiedziałam wtedy Andrzejowi Golejewskiemu, że warto byłoby zrobić film dokumentalny z elementami "Świętokradztwa". To wszystko ładnie się poprzeplatało i połączyło w jedność. W utworze artysta, by oddać kunszt, odcina sobie rękę, by poczuć ból i go oddać – wyjaśniła reżyser. 

 "Drgania świetlików"

Film opowiada o Andrzeju Golejewskim, wybitnym aktorze filmowym i teatralnym, który otarł się o bezdomność. W obrazie poruszony został temat losu człowieka, wykluczenia artysty, osamotnienia i walki o ideały. Andrzej Golejewski przez szesnaście lat związany był ze sceną lubelską Teatru im. Osterwy w Lublinie, a wcześniej przez dziesięć lat z Teatrem na Woli w Warszawie. 

Przeczytaj także:

Hanka Brulińska

Hanka Brulińska jest aktorką, reżyserką, ekspertem w pracy nad głosem oraz wykładowcą. Ma na swoim koncie także role w filmach czy serialach. Kontakt ze sceną dał jej dużą świadomość i warsztat, którym chętnie dzieli się z innymi. Jest między innymi twórcą programu warsztatów dla kobiet, bywa często jurorem na festiwalach teatralnych. Współpracuje z fundacjami, niosąc pomoc w edukacji dzieciom z Afryki. 

Drgania świetlików, zwiastun 12022022 / Hanka Brulińska

***

Tytuł audycji: Trzy gramy Redbada
Prowadzi: Redbad Klynstra-Komarnicki
Gość: Hanka Brulińska (aktorka i reżyserka)
Data emisji: 26.03.2023
Godzina emisji: 14.07

gs/mo/zch

Polecane